Trwa ładowanie...

Jesteśmy z premierem Morawieckim z Budapeszcie. Relacja WP

Towarzyszymy Mateuszowi Morawieckiemu w jego pierwszej podróży zagranicznej w roli szefa rządu. Jesteśmy w Budapeszcie, gdzie skończyło się właśnie spotkanie z Viktorem Orbanem. - Premier Orban obiecał, że nie dopuści, by Polska była atakowana poprzez sankcje - zdradził WP Marek Suski.

Share
Jesteśmy z premierem Morawieckim z Budapeszcie. Relacja WP
Źródło: WP.PL, Fot: Magda Mieśnik
d37uqbp

Premierzy Polski i Węgier wyszli do dziennikarzy. Konferencja miała się rozpocząć już pół godziny temu. Na miejscu są też Witold Waszczykowski i Konrad Szymański. Szymański, pytany, jak przebiegała rozmowa z Orbanem, pokazał na migi, że może być.

- Pan premier jest jeszcze młody, ale jego ojciec to dla nas bohater - powiedział Viktor Orban. Podkreślił, że rok 2018 będzie bardzo ważny dla Unii Europejskiej. Zapewnił, że państwa środkowo-europejskie rozwijają się najszybciej. Dodał, że oba kraje dołożyły się do rozwoju UE.

d37uqbp

Podziękował Polsce, że pomogła ochronić granice w kontekście imigrantów. - Ochrona granic węgierskich jest wspólną europejską sprawą - mówi Orban.

- Silną Europę uzyskamy jedynie przy silnych państwach członkowskich - dodał. Podkreślił także, że w 2018 roku trzeba odrzucić nacisk ws. migracji.

Zobacz też: Marek Suski dla WP: premier Orban nie dopuści do sankcji wobec Polski

Prezent dla Orbana

- Cieszę się, że moją pierwszą wizytę zagraniczną odbyłem właśnie do Węgier - mówił w pierwszych swoich słowach Mateusz Morawiecki.

d37uqbp

Podarował Orbanowi książkę.

Podkreślił, że stanowisko Polski i Węgier ws. uchodźców nie zmienia się i jest spójne.

- Zaprosiłem Viktora na obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości - mówił polski premier. - Przez wiele lat walczyliśmy o wolność naszą i waszą, dlatego byłoby nam niezmiernie miło widzieć naszych węgierskich bratanków na obchodach rocznicy odzyskania niepodległości - mówił.

WP.PL
Źródło: WP.PL, Fot: Magda Mieśnik

Pierwsza podróż zagraniczna polskiego premiera

Mateusz Morawiecki rozpoczął pierwszą oficjalną podróż zagraniczną od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Tysiąclecia na Placu Bohaterów w centrum Budapesztu.

WP.PL
Źródło: WP.PL, Fot: Magda Mieśnik

Następnie udał się na Plac Kossutha, gdzie został oficjalnie powitany przez Orbana. Panowie udali się do węgierskiego parlamentu, gdzie rozmawiali w towarzystwie ministrów spraw zagranicznych. Ta część była oczywiście niedostępna dla dziennikarzy.

d37uqbp

Wiadomo jednak, że tematem rozmów miały być przede wszystkim ewentualne sankcje dla Polski, które może nałożyć Unia Europejska. Innymi wątkami były problematyka energetyczna, klimatyczna i migracyjna, a także sprawy bezpieczeństwa oraz przyszłości Unii Europejskiej.

WP.PL
Źródło: WP.PL, Fot: Magda Mieśnik

Na czas przejazdu kolumny z polską delegacją zamknęli kilkanaście kilometrów autostrady M0 i M3 z lotniska do Budapesztu.

WP.PL
Źródło: WP.PL, Fot: Magda Mieśnik
d37uqbp

Podziel się opinią

Share
d37uqbp
d37uqbp
Więcej tematów