"Jesteś Żydówką, nie będę cię czesać". Fala antysemityzmu się rozlewa
- Jesteś Żydówką, więc nie będę cię czesać, popieram Palestynę - usłyszała 31-letnia Francuzka 9 listopada w Gagny, w Seine-Saint-Denis. - Tego ranka miałam wrażenie, że noszę gwiazdę Dawida - stwierdziła ze smutkiem kobieta.
Jak informuje "Le Figaro", niektórzy francuscy Żydzi, będący ofiarami ataków i dyskryminacji posuwają się nawet do zmiany swoich identyfikatorów w pracy i usuwania swoich "możliwych do zidentyfikowania" żydowskich nazwisk ze skrzynek pocztowych.
- Kiedy masz na nazwisko Lévy lub Cohen, w tej chwili lepiej będzie przyjąć jakiś pseudonim - stwierdza inna rozmówczyni gazety, która postanowiła na domofonie mieć już tylko swoje inicjały. Francuscy Żydzi postanawiają też usunąć mezuzy z drzwi oraz ukrywać jarmułki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polowanie w Strefie Gazy. Izrael pokazał, co robi z tunelami Hamasu
- Nie zamawiam już koszernego jedzenia. Schodzę na dół odebrać zakupy, tak aby dostawca nie zauważył nazwiska na domofonie. Oddalam się coraz bardziej od mojego nazwiska i mojej religii. Przyznaję, że jest mi wstyd, ale za bardzo się boję. Tak jak wcześniej byłam dumna, że mogę się tak nazywać, teraz cierpię. Gdybym miał dzieci, na pewno nie dałbym im hebrajskich imion - mówiła młoda dyrektorka ds. marketingu.
Od 7 października, dnia wybuchu wojny w Izraelu, zarejestrowano ponad 1500 aktów antysemickich. Według sondażu Fondapolu ze stycznia 2022 r. "identyfikacja jako Żyd we francuskiej przestrzeni publicznej stanowi czynnik ryzyka i szczególnie naraża na przemoc". 74 procent Francuzów wyznania lub kultury żydowskiej twierdzi, że doświadczyli już ataków antysemickich, od kpin po agresję fizyczną. Dlatego 48 procent ankietowanych czasami unika w dyskusji stwierdzenia, że jest Żydem, a 55 procent rodziców prosi swoje dzieci, aby nie nosiły znaków wyróżniających.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski