Trwa ładowanie...

"Jesteś Żydówką, nie będę cię czesać". Fala antysemityzmu się rozlewa

- Jesteś Żydówką, więc nie będę cię czesać, popieram Palestynę - usłyszała 31-letnia Francuzka 9 listopada w Gagny, w Seine-Saint-Denis. - Tego ranka miałam wrażenie, że noszę gwiazdę Dawida - stwierdziła ze smutkiem kobieta.

Salon fryzjerski - zdjęcie ilustracyjneSalon fryzjerski - zdjęcie ilustracyjneŹródło: Getty Images, fot: Abraham Gonzalez Fernandez
d2mejyj
d2mejyj

Jak informuje "Le Figaro", niektórzy francuscy Żydzi, będący ofiarami ataków i dyskryminacji posuwają się nawet do zmiany swoich identyfikatorów w pracy i usuwania swoich "możliwych do zidentyfikowania" żydowskich nazwisk ze skrzynek pocztowych.

- Kiedy masz na nazwisko Lévy lub Cohen, w tej chwili lepiej będzie przyjąć jakiś pseudonim - stwierdza inna rozmówczyni gazety, która postanowiła na domofonie mieć już tylko swoje inicjały. Francuscy Żydzi postanawiają też usunąć mezuzy z drzwi oraz ukrywać jarmułki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polowanie w Strefie Gazy. Izrael pokazał, co robi z tunelami Hamasu

- Nie zamawiam już koszernego jedzenia. Schodzę na dół odebrać zakupy, tak aby dostawca nie zauważył nazwiska na domofonie. Oddalam się coraz bardziej od mojego nazwiska i mojej religii. Przyznaję, że jest mi wstyd, ale za bardzo się boję. Tak jak wcześniej byłam dumna, że ​​mogę się tak nazywać, teraz cierpię. Gdybym miał dzieci, na pewno nie dałbym im hebrajskich imion - mówiła młoda dyrektorka ds. marketingu.

Od 7 października, dnia wybuchu wojny w Izraelu, zarejestrowano ponad 1500 aktów antysemickich. Według sondażu Fondapolu ze stycznia 2022 r. "identyfikacja jako Żyd we francuskiej przestrzeni publicznej stanowi czynnik ryzyka i szczególnie naraża na przemoc". 74 procent Francuzów wyznania lub kultury żydowskiej twierdzi, że doświadczyli już ataków antysemickich, od kpin po agresję fizyczną. Dlatego 48 procent ankietowanych czasami unika w dyskusji stwierdzenia, że ​​jest Żydem, a 55 procent rodziców prosi swoje dzieci, aby nie nosiły znaków wyróżniających.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2mejyj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d2mejyj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj