Trwa ładowanie...

Jesteś rozwiedziony i żyjesz w związku? Oto stanowisko Watykanu

Watykan postanowił przedstawić stanowisko dotyczące dopuszczenia do komunii osób, które są rozwiedzione i tworzą nowe związki. "Możliwość dopuszczenia do sakramentu komunii osób, które po rozwodzie weszły w nowe związki i nie powstrzymują się od kontaktów seksualnych, jest zgodna z autentycznym nauczaniem Kościoła" - przekazano.

Jesteś rozwiedziony i żyjesz w związku?Jesteś rozwiedziony i żyjesz w związku?Źródło: Getty Images, fot: PIOTR DZIURMAN/REPORTER
ds017bj
ds017bj

Sprawą podejścia Kościoła do osób, które wzięły rozwód i stworzyły nowe związki, zainteresował się emerytowany arcybiskup Pragi kardynał Dominik Duka. Wystosował on odpowiednie pytania w imieniu Konferencji Episkopatu Czech. Następnie na stronie internetowej Dykasterii Nauki Wiary opublikowano stanowisko Kościoła.

Prefekt Dykasterii Nauki Wiary kardynał Victor Manuel Fernandez z Argentyny w odpowiedzi powołał się na adhortację apostolską papieża Franciszka "Amoris laetitia". Została ona ogłoszona siedem lat temu.

Kardynał Fernandez zwrócił uwagę na to, że wspomniany dokument otwiera możliwość dopuszczenia do sakramentów Pojednania i Eucharystii w przypadkach, gdy "istnieją ograniczenia, które umniejszają odpowiedzialność i winę" osoby rozwiedzionej będącej w nowym związku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Masakra w Izraelu. Schowali się pod czołgiem przed terrorystami

Na stronie Dykasterii Nauki Wiary podano, że proces towarzyszenia rozwiedzionym osobom w nowych związkach "nie kończy się koniecznie z udzieleniem sakramentów, ale może prowadzić do innych form integracji z życiem Kościoła". Wskazano takie formy integracji jak m.in. większa obecność w życiu wspólnoty kościelnej czy też udział w grupach modlitewnych.

ds017bj

Watykan zaznaczył jednocześnie, że jest to zaproszenie do podążania drogą "miłosierdzia i integracji", a więc taką ścieżką, którą wyznaczył Jezus.

Papież Franciszek o związkach pozamałżeńskich

Papież Franciszek przypomniał natomiast, że jego adhortacja "Amoris laetitia" nawiązuje do nauczania poprzednich papieży. Właśnie oni "uznawali możliwość przystąpienia rozwiedzionych w nowych związkach do Eucharystii", stawiając jednocześnie warunek, że "zobowiążą się do życia w pełnej wstrzemięźliwości, czyli do powstrzymania się od aktów właściwych małżonkom", co proponował św. Jan Paweł II.

Dykasteria Nauki Wiary podkreśliła, że papież Franciszek podtrzymuje "propozycję pełnej wstrzemięźliwości dla rozwiedzionych w ponownych związkach, ale przyznaje, że mogą wystąpić trudności w jej praktykowaniu. Dlatego też pozwala, by w pewnych przypadkach, po odpowiednim rozeznaniu, udzielić sakramentu Pojednania także wtedy, gdy nie udaje się dotrzymać wierności wobec wstrzemięźliwości proponowanej przez Kościół".

Źródło: PAP/Dykasteria Nauki Wiary

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
ds017bj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ds017bj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj