Jest zgoda Brukseli ws. polskich stoczni
Jest wstępna zgoda Brukseli na program prywatyzacji i restrukturyzacji polskich stoczni - dowiedział się Informacyjna Agencja Radiowa ze źródeł zbliżonych do polskiego rządu. Komisja Europejska prawdopodobnie już zaakceptowała wnioski Ministerstwa Skarbu dotyczące stoczni Gdynia i Gdańsk.
Propozycja dotycząca stoczni w Szczecinie zastanie zaakceptowana po porozumieniu się inwestorów: Mostostalu i norweskiej stoczni ULSTEIN VERFT AS. W poniedziałek, obie firmy mają podpisać list intencyjny w sprawie inwestycji.
Termin składania wiążących ofert na zakup stoczni Gdynia minął w piątek. Wiadomo, że ofertę miał złożyć właściciel gdańskiej stoczni - firma ISD Polska.
Pod koniec czerwca Ministerstwo Skarbu przesłało do Komisji Europejskiej plan restrukturyzacji polskiego przemysłu stoczniowego. Od jego oceny Unia uzależniała, czy nakaże zwrot pięciu miliardów złotych pomocy publicznej przyznanej stoczniom.
Plan ministerstwa zakłada między innymi ponowne połączenie trójmiejskich stoczni, ograniczenie mocy produkcyjnych w gdańskim zakładzie o pochylnie i zamknięcie suchego doku w Gdyni.
Wiceminister gospodarki Zdzisław Gawlik powiedział, że oficjalnie nie ma jeszcze odpowiedzi Brukseli w tej sprawie. Dodał, że Komisja Europejska sformułowała już oczekiwania wobec planów dotyczących stoczni w Szczecinie i Trójmieście, a teraz czeka na wyjaśnienia i uzupełniania. Zastrzegł, że według informacji ministerstwa, Bruksela nie opracowała jednoznacznego stanowiska w tej sprawie, choć mogło się już to zmienić.