Trwa ładowanie...
d3oe3sl
francja

Jest plan, jak świat zatrzyma wzrost globalnych temperatur

Globalna, skoordynowana walka ze zmianami klimatu staje się rzeczywistością. W Paryżu delegacje ze 195 krajów zaakceptowały umowę dotyczącą ograniczenia wzrostu temperatur do dwóch stopni. Ugodę przyjęto po czterech latach rozmów i dwóch tygodniach gorących negocjacji na onezetowskim szczycie COP21.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jest plan, jak świat zatrzyma wzrost globalnych temperatur
(PAP/EPA, Fot: CHRISTOPHE PETIT TESSON)
d3oe3sl

To pierwsze takie porozumienie dla całego świata. Niektóre zapisy w ugodzie są wiążące - na przykład regularne sprawdzanie postępów w walce z globalnym ociepleniem. Limity emisji dwutlenku węgla będą jednak dla poszczególnych państw dobrowolne. Bogate kraje zobowiązały się też przekazywać państwom biedniejszym, narażonym na skutki zmian klimatu sto miliardów dolarów rocznie do roku 2020. Wyraźnie uśmiechnięty sekretarz generalny ONZ przypomniał uczestnikom szczytu, że przyjęcie porozumienia to nie koniec pracy. "To jest dobra ugoda, ale musimy być zjednoczeni, bo czeka nas kluczowy test wprowadzania tej ugody w życie. Praca zaczyna się jutro" - mówił Ban Ki Moon.

Sekretarz stanu USA John Kerry oświadczył, że globalne porozumienie klimatyczne zawarte na paryskiej konferencji COP21 "stanowi zwycięstwo naszej planety i przyszłych pokoleń".

W swym wystąpieniu na posiedzeniu plenarnym paryskiego szczytu klimatycznego, po uchwaleniu historycznego dokumentu, szef amerykańskiej polityki zagranicznej przyznał, że "nikt tutaj nie sądzi, iż jest to idealne porozumienie, ale tak właśnie powinno być", ponieważ chodziło o pogodzenie różnych interesów blisko 200 delegacji.

d3oe3sl

Kerry, który po przyjęciu dokumentu nie ukrywał głębokiego wzruszenia, podkreślił, że "narody świata skierowały krytyczne przesłanie do rynków", ponieważ kraje "powiedziały ludziom interesu, że należy iść właśnie w tym kierunku".

Także szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde oceniła, że zawarte w sobotę światowe porozumienie klimatyczne to "ważny krok naprzód w rozwiązywaniu problemu globalnych zmian klimatu".

W miesiąc po zamachach w Paryżu "Francja zjednoczyła świat", umożliwiając 195 krajom zawarcie porozumienia zmierzającego do ograniczenia ocieplenia klimatu naszej planety - powiedział w sobotę w Paryżu komisarz europejski ds. klimatu Miguel Arias Canete.

- Francja zjednoczyła świat wokół najważniejszego światowego porozumienia, jakie kiedykolwiek zawarto w sprawie zmian klimatycznych - zadeklarował Arias Canete po przyjęciu paktu na konferencji COP21. Wyraził też uznanie dla pracy Laurenta Fabiusa, francuskiego ministra spraw zagranicznych, który przewodniczył obradom.

d3oe3sl

Co oznacza to porozumienie dla Polski?

- To jest najlepsze porozumienie, na jakie mogliśmy liczyć - powiedział Chruszczow zaraz po przyjęciu umowy. - Żadna z naszych czerwonych linii nie została przekroczona, udało się w stu procentach zrealizować instrukcję negocjacyjną - podkreślił wiceszef polskiej delegacji na COP21 Tomasz Chruszczow. Wyraził uznanie dla francuskiej dyplomacji za pracę przy porozumieniu.

Pytany, czy umowa nie wyeliminuje pod koniec tego wieku węgla, odparł, że nie. - Z tego porozumienia wynika, że będzie miejsce dla wszystkich paliw, będzie miejsce przede wszystkim dla zrównoważonego rozwoju i będzie miejsce dla efektywności tego rozwoju- podkreślił.

- To nie jest porozumienie, które eliminuje węgiel, to jest porozumienie, które określa ramy zrównoważonego rozwoju całego świata - dodał.

d3oe3sl

Odniósł się też do sformułowania, że strony mają dążyć do zrównoważenia emisji gazów cieplarnianych z ich pochłanianiem.

- To jest zmiana, która w sposób bardzo właściwy pokazuje, że po to, aby w sposób dobry, zrównoważony, opłacalny ograniczać zmiany klimatu i im przeciwdziałać, nie tylko będziemy posługiwać się technologią i innowacjami, ale będziemy przede wszystkim korzystać z tego, co nam oferuje przyroda, z tego, co nam oferują lasy - powiedział. Dodał, że CO2 pomaga przeciwdziałać degradacji gruntów, przywraca glebę do życia.

Chruszczow podkreślił też, że Polska zawsze chciała odgrywać i odgrywała bardzo ważną rolę w konwencji klimatycznej ONZ. "Trzykrotnie przewodziliśmy konwencji, dwukrotnie organizowaliśmy konferencję w Polsce, jesteśmy liderem redukcji emisji i nadal będziemy odgrywać ważną rolę w globalnym procesie klimatycznym" - powiedział Chruszczow.

d3oe3sl

Podziel się opinią

Share

d3oe3sl

d3oe3sl
Więcej tematów