Trwa ładowanie...

Zemsta Putina. Dramatyczny apel Kijowa do Turcji i ONZ [RELACJA NA ŻYWO]

Sobota to 248. dzień rosyjskiej napaści na Ukrainę. Rosja, po zarejestrowanych w nocy wybuchach w porcie w Sewastopolu i oskarżeniach wobec Ukrainy i Wielkiej Brytanii, zerwała tzw. umowę zbożową. Została ona podpisana w lipcu i zakładała możliwość eksportu przez Ukrainę żywności, w szczególności zbóż, przez porty czarnomorskie. Jak wielokrotnie powtarzała ONZ, te dostawy żywności są kluczowe dla wielu krajów na świecie, może chodzić nawet o 100 milionów osób. Kijów wskazuje, że Kreml tylko szukał pretekstu do zerwania umowy, bo już od września blokuje statki z żywnością dla siedmiu milionów osób. Zełenski w specjalnym przemówieniu ostrzegł, że "Rosja chce doprowadzić do głodu na kilku kontynentach". Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Ukraina oskarża reżim Putina o próbę wywołania kryzysu żywnościowego w związku z zerwanie tzw. umowy zbożowej.Ukraina oskarża reżim Putina o próbę wywołania kryzysu żywnościowego w związku z zerwanie tzw. umowy zbożowej.Źródło: EPA, PAP, fot: Michaił Metzel
d1gkc89
d1gkc89
Trwa łączenie
21:53, 29.10.2022

Główny Departament Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy informuje, że jeszcze w listopadzie do Rosji może trafić kolejny rodzaj uzbrojenia z Iranu. Chodzi o rakiety Fateh-110 i Zolfagar. 

21:46, 29.10.2022

Ostatni opublikowany przez nas komentarz szefa ukraińskiej dyplomacji ma związek z wypowiedzią rosyjskiego ministra rolnictwa. Miał on zadeklarować, jak podają reżimowe media, darmowe przekazanie 500 tys. ton najbardziej potrzebującym krajom. 


Oczywiście nie zabrakło przy tym komentarza, że zerwana dzisiaj przez Rosjan umowa zbożowa "nie poprawiła" sytuacji potrzebujących krajów, ale w "pewnym sensie ją pogorszyła". Minister rolnictwa Rosji sugerował, że zboże trafiało do państw Europy Zachodniej zamiast do Afryki i do Azji.

21:35, 29.10.2022

Reżimowa i propagandowa rosyjska agencja Interfax informuje, że "Ukraińskie Siły Zbrojne przeprowadziły atak rakietowy na przeprawę przez Dniepr w pobliżu mostu Antonowskiego w Chersoniu".

21:27, 29.10.2022

O decyzji Rosji ws. porozumienia zbożowego napisał ponownie też szef ukraińskiej dyplomacji. 


Rosyjski PR ws. głodu. Moskwa obiecuje za darmo 500 tys. ton zboża (najprawdopodobniej skradzionego z Ukrainy) innym krajom w ciągu najbliższych 4 miesięcy. Ale poprzez zrujnowanie korytarza zbożowego Rosja blokuje TERAZ 2 miliony (!) ton zboża dla Algierii, Jemenu, Wietnamu, Bangladeszu i innych krajów." - napisał Kułeba. 

21:13, 29.10.2022
Zełenski dalej o agresywnej decyzji Rosji ws. eksportu żywności

Ukraina była i może nadal być jednym z gwarantów światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Rosyjski terror i szantaż muszą przegrać. Ludzkość musi wygrać. Dziękuję wszystkim, którzy pomagają nam przybliżyć się do tego momentu! 

20:59, 29.10.2022

Zełenski podkreślił, że "Rosja świadomie działa, chcąc doprowadzić do pojawienia się głodu na kilku kontynentach". 


Dlaczego jest tak, że jakaś garstka osób gdzieś na Kremlu może decydować, czy na stołach ludzi w Egipcie czy  Bangladeszu będzie jedzenie? Obecnie potrzebna jest silna reakcja międzynarodowa zarówno na szczeblu ONZ, jak i na innych szczeblach, w tym na szczeblu G20.

20:50, 29.10.2022
Wołodymyr Zełeński o decyzji Rosji ws. porozumienia zbożowego

Rosja zaczęła celowo zaostrzać kryzys żywnościowy już we wrześniu, kiedy zablokowała ruch statków z naszą żywnością. Od września do dziś w tym korytarzu zbożowym zgromadziło się już 176 statków, które nie mogą podążać własną trasą. To żywność dla ponad siedmiu milionów konsumentów.

20:46, 29.10.2022
pilne

Prezydent Ukrainy zabrał głos ws. decyzji Rosji o zerwaniu porozumienia zbożowego


- Dzisiaj Rosja wydała dość przewidywalne oświadczenie, że ostatecznie anuluje inicjatywę dotyczącą eksportu zboża. Ale w rzeczywistości tej decyzji nie podjęli dzisiaj - powiedział Zełenski.

20:31, 29.10.2022
pilne

Reżimowe rosyjskie agencje przekazały, że Dmitrij Pieskow, czyli rzecznik Kremla, zadeklarował, że Moskwa nie planuje na razie rozmowy Władimira Putina z prezydentem Turcji ws. zerwania przez Rosję tzw. umowy zbożowej.


Z apelem w tej sprawie zwrócił się Kijów. Umowa umożliwiała eksport zboża przez Ukrainę poprzez porty czarnomorskie. ONZ podkreślał, że dostawy są kluczowe dla uniknięcia kryzysu żywnościowego w wielu krajach na świecie. 

20:25, 29.10.2022

Szef ukraińskiego MON poinformował, że odnaleziono już 1077 ciał na terenach odbitych z rąk Rosjan. Najwięcej w obwodzie charkowskim. Szczegóły mogą szokować.


 „Wizualnie nie ma obecnie możliwości ustalenia podobieństw, więc pobiera się DNA tych ciał, pyta się krewnych o zaginionych, a następnie krewni deponują DNA i dokonujemy wówczas porównania” – powiedział szef resortu. Obecnie, zw względu na liczbę próbek, na wyniki badań trzeba czekać nawet dwa miesiące.20:20, 29.10.2022

Flagi umieszczane na Majdanie mają upamiętniać żołnierzy, którzy zginęli.

EPA, PAP
20:16, 29.10.2022

Dziś na głównym placu Kijowa, Majdanie, pożegano kolejnego ukraińskiego żołnierza, który zginął na froncie.

EPA, PAP
20:03, 29.10.2022

Główny Departament Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy informuje, że jeszcze w listopadzie do Rosji może trafić kolejny rodzaj uzbrojenia z Iranu. Chodzi o rakiety Fateh-110 i Zolfagar.


Pociski mają odpowiednio zasięg 300 i 700 kilometrów. W dodatku mają mieć lepszą celność i większą prędkość, niż te będące we władaniu Rosji.

19:54, 29.10.2022

Kolejna dymisja generalska u Rosjan? Jak coraz szerzej donoszą rosyjskie media, ze stanowiska miał zostać usunięty Aleksander Łapin, dowódca Centralnego Okręgu Wojskowego oraz grupy armii "Centrum". 


W ostatnich dniach pojawiła się informacja, że miał osobiście zastraszyć pistoletem oficera ze zmobilizowanego oddziału, który wycofał się wraz z ludźmi z linii frontu.  

19:40, 29.10.2022

Reżimowa Ria Novosti poinformowała, że Kreml oficjalnie przekazał szefowi ONZ swoją decyzję ws. zerwania tzw. umowy zbożowej.

19:38, 29.10.2022

Kolejne doniesenia o możliwych wybuchach, tym razem miało do nich dojść na Zaporożu.

19:20, 29.10.2022
pilne

Rosyjskie media podają, że Rosja chce zwołania w poniedziałek Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z "atakiem wojsk ukraińskich na rosyjskie statki wojskowe i cywilne". 

19:18, 29.10.2022

Pod Czernihowem kolejny dzień pracowali ludzie z ruchu "Bo Możemy". Powstał on wśród osób poszkodowanych w rosyjskim ataku. Jego członkowie zbierają się, aby pomagać sobie nawazajem przy odbudowie domów. 

PAP
19:03, 29.10.2022

„Uważamy komunikat rosyjskiego Ministerstwa Obrony o zawieszeniu udziału Rosji w porozumieniu zbożowym jako ucieleśnienie kursu Moskwy na destabilizację globalnego bezpieczeństwa żywnościowego pod sfabrykowanym pretekstem ostatnich wydarzeń w Sewastopolu” - napisał na Facebooku rzecznik MSZ Ukrainy Oleg Nikolenko.

18:46, 29.10.2022

Ciąg dalszy:


W ramach zachodnich sankcji zamrożono ponadto 300 mld euro z rezerw walutowych rosyjskiego banku centralnego. 


„Moim zdaniem możliwe jest zatrzymanie tych 300 miliardów euro jako gwarancji do czasu, gdy Rosja dobrowolnie weźmie udział w odbudowie Ukrainy” – stwierdził komisarz Reynders. 

18:42, 29.10.2022

UE zamroziła dotychczas aktywa 90 Rosjan w łącznej kwocie przekraczającej 17 mld euro – poinformował unijny komisarz ds. sprawiedliwości. 


W przypadku skonfiskowania pieniędzy zdobytych w wyniku przestępstwa, możliwe będzie przekazanie ich do funduszu odbudowy Ukrainy – informuje w sobotę portal ZDF.  

18:31, 29.10.2022

Władze w Kijowie informowały już o łupieniu przez Rosjan, przy okazji ewakuacji, prawobrzeżnej części Chersonia. 


Ukraiński sztab generalny informuje teraz, że skradziono m.in. pojazdy transportu miejskiego i ograbiono apteki. 

18:21, 29.10.2022

Decyzję Kremla ws. tzw. umowy zbożowej - oprócz szefa ukraińskiej dyplomacji - ostro skomentował też szef biura prezydenta Ukrainy. Andrij Jermak stwierdził, że na Kremlu trwa "agonia zbrodniarzy".


"Prymitywność rosyjskiego szantażu dotyczy wszystkiego. Szantaż jądrowy, energetyczny, żywnościowy... Wymysły na temat tzw. brudnej bomby, z których śmieje się cały świat. Zmyślone ataki terrorystyczne na własne obiekty... Wszystko jest zbyt prymitywne i przewidywalne" - napisał Jermak w Telegramie.

18:09, 29.10.2022
pilne

ONZ jest w kontakcie z rosyjskimi władzami po informacjach, że Moskwa zawiesiła udział w tzw. umowie zbożowej. Poinformował o tym sam rzecznik ONZ. 


Organizacja Narodów Zjednoczonych wielokrotnie podkreślała, że umożliwienie Ukrainie eksportu żywności, w szczególności zbóż, jest kluczowe dla powstrzymania potencjalnego kryzysu żywnościowego w wielu krajach - głównie afrykańskich.

17:57, 29.10.2022

Oskarżenia Moskwy pod adresem Ukrainy i Wielkiej Brytanii, w kontekście wybuchów w Sewastopolu i rzekomego "ataku terrorystycznego", skomentował Michał Marek, specjalista ds. dezinformacji. Wskazuje, że propagandowe działania Moskwy mają charakter "skoordynowanej" akcji.

17:50, 29.10.2022

To nagranie, publikowane przez Biełsat, pochodzi od Andrija Caplienki, dziennikarza wojskowego. Ma przedstawiać poranne wydarzenia w Sewastopolu.  

17:31, 29.10.2022

Głos w sprawie zerwania "umowy zbożowej" zabrał szef ukraińskiej dyplomacji. "Ostrzegaliśmy o planach Federacji Rosyjskiej dotyczących przerwania tej inicjatywy


Teraz pod wymyślonym pretekstem Moskwa blokuje korytarz zbożowy, który zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe milionom ludzi. Wzywam wszystkie państwa, aby zażądały od Federacji Rosyjskiej zaprzestania igrzysk głodu i powrotu do swoich zobowiązań" - napisał na Twitterze Dmytro Kułeba. 

Źródła: unian.ua, ukrinform.ua, pravda.com.ua, cnn.com, bbc.com, reuters.com, PAP, twitter.com, 24tv.ua

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1gkc89
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1gkc89
Więcej tematów