Trwa ładowanie...

Ustawa covidowa. Odszkodowanie za zakażenie w pracy. Nowy pomysł PiS

Na stronie internetowej Sejmu zamieszczono nowy projekt ustawy covidowej, która mówi o testach wśród pracowników. Dokument przewiduje zasady ich przeprowadzania i procedury odszkodowawcze.

Jest nowa wersja ustawy covidowej Jest nowa wersja ustawy covidowej Źródło: East News
d3v61rf
d3v61rf

Projekt "o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19" wniosła w czwartek grupa posłów PiS. Projekt zawarty jest w druku 1981. Do reprezentowania wnioskodawców upoważniony został poseł Paweł Rychlik.

Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie sejmowej, projekt został skierowany do pierwszego czytania w komisji zdrowia.

- Zobaczymy, jakie będą dalsze możliwości i jakie będą dalsze wytyczne. Będziemy w gotowości, by projektem ustawy zająć się jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu - zapowiada w rozmowie z Wirtualną Polską szef sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos. Z naszych ustaleń wynika, że los projektu jest niepewny, a Jarosław Kaczyński nie potrafi przekonać do niego posłów z własnego klubu.

Autorzy projekty stwierdzają, że celem ustawy jest "wprowadzenie rozwiązań umożliwiających pracownikom nieodpłatne testowanie w kierunku SARS-CoV-2, a także żądanie przez pracodawców informacji o negatywnym wyniku takiego testu".

d3v61rf

Jest nowa wersja ustawy covidowej. Testy pracowników

Nowy projekt ustawy zakłada, że "w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracownik jest uprawniony do nieodpłatnego wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 finansowanego ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19".

Zaznaczono, że "prawo do nieodpłatnego wykonania testu przysługuje pracownikowi raz w tygodniu", ale częstotliwość jego wykonania, "może ulec zmianie ze względu na aktualną sytuację epidemiczną".

Zobacz też: Dr Sutkowski o wywodach posłanki PiS ws. szczepień: Wszystko można podkręcić. To absolutna bzdura

"Pracodawca może żądać od pracownika, w terminie wyznaczonym z wyprzedzeniem nie krótszym niż 48 godzin, nie częściej niż raz w tygodniu, podania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed jego okazaniem" - głosi zapis projektu udostępnionego na stronie internetowej Sejmu.

d3v61rf

Jest nowa wersja ustawy covidowej. Świadczenie odszkodowawcze

Zaznaczono, że "pracownik, u którego zostało potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2 i który ma uzasadnione podejrzenie, że do zakażenia doszło w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, może złożyć pracodawcy, w terminie 2 miesięcy od dnia zakończenia izolacji, izolacji w warunkach domowych albo hospitalizacji z powodu COVID-19, wniosek o wszczęcie postępowania w przedmiocie świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia wirusem SARS-CoV-2".

Dodano, że odszkodowanie "przysługuje od pracownika, który nie poddał się testowi diagnostycznemu w kierunku SARS-CoV-2".

Maksymalne odszkodowanie to pięciokrotność minimalnej pensji

Określono też postępowanie w przypadku, gdy "pracodawca nie skorzystał z możliwości żądania od pracownika, w wyznaczonym terminie, podania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, a pracownik, u którego zostało potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2, ma uzasadnione podejrzenie, że do zakażenia doszło w zakładzie".

d3v61rf

Wówczas "pracownik ten może wystąpić do wojewody właściwego ze względu na miejsce wyznaczone do wykonywania pracy z wnioskiem o wszczęcie postępowania w przedmiocie świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 przysługującego od pracodawcy".

Projekt ustawy zakłada również, że "pracodawca może wystąpić do wojewody właściwego ze względu na miejsce wyznaczone do wykonywania pracy z wnioskiem o wszczęcie postępowania w przedmiocie świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 przysługującego od pracownika, który nie poddał się testowi diagnostycznemu".

"Wysokość świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wynosić będzie równowartość 5-krotności minimalnego wynagrodzenia" - głosi zapis w projekcie.

d3v61rf

Projekt zamiast tzw. lex Hoc

O tym, że do laski marszałkowskiej wpłynął projekt ustawy zastępujący tzw. lex Hoc, marszałek Elżbieta Witek poinformowała w środę.

Projekt ustawy uzupełniony o zmiany postulowane przez opozycję, ma być owocem wtorkowego spotkania premiera z przedstawicielami wszystkich klubów i kół parlamentarnych. W spotkaniu brał również udział Jarosław Kaczyński i minister zdrowia Adam Niedzielski.

W porównaniu z projektem złożonym przez posła Hoca teraz nie ma mowy o egzekwowaniu przez pracodawcę certyfikatów covidowych. Podstawowa zmiana to możliwość dochodzenia odszkodowania w razie podejrzenia zakażenia SARS-CoV-2 w pracy od osoby, która nie poddała się testowi na koronawirusa.

d3v61rf

Zapisy tzw. lex Hoc zakładały, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 i o negatywnym wyniku testu lub informacji o przebytej infekcji.

Tak dramatycznych danych jeszcze nie było. Ponury rekord

Ministerstwo Zdrowia przekazało, że ostatniej doby przybyło prawie 58 tys. zakażeń, co jest najwyższą liczbą zachorowań od początku pandemii.

"Z powodu COVID-19 zmarło 79 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 183 osoby" - zaznaczył resort.

d3v61rf

Przeczytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3v61rf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3v61rf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj