PolskaJest nas o 100 tys. więcej - wyniki spisu powszechnego

Jest nas o 100 tys. więcej - wyniki spisu powszechnego

Jest nas 38 milionów 300 tysięcy - takie są wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2011, który został przeprowadzony od 1 kwietnia do 30 czerwca tego roku. Jest nas więcej o blisko 100 tysięcy więcej w porównaniu z ostatnim spisem, który odbył się w 2002 roku, ale - jak mówią przedstawiciele Głównego Urzędu Statystycznego - wszystko wskazuje na to, że do 2030 roku liczba ludności Polski zmniejszy się.

Jest nas o 100 tys. więcej - wyniki spisu powszechnego
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Stanie się tak między innymi z powodu starzenia się społeczeństwa. Spis po raz pierwszy pokazuje też inną ciekawą informację - liczbę ludności rezydującej, która jest o ponad milion mniejsza od liczby ludności faktycznie zamieszkałej w Polsce - wynosi 37 milionów 200 tysięcy osób. Pokazuje ona różnicę między liczbą Polaków przebywających za granicą a liczbą imigrantów przebywających w Polsce.

Ze wstępnych danych spisu wynika poza tym, że większość z nas mieszka w miastach - blisko 60%, ale liczba ta w porównaniu z ostatnim spisem zmniejsza się. Jest to związane między innymi z przeprowadzkami z dużych ośrodków miejskich na obrzeża miast, które należą już do terenów administracyjnie wyodrębnionych jako wiejskie. Najwięcej osób mieszka w województwach mazowieckim, śląskim i wielkopolskim, najmniej - w opolskim, lubuskim i podlaskim.

W Polsce zwiększa się różnica między liczbą kobiet i mężczyzn - na stu panów przypada już 108 pań. Jesteśmy coraz bogatsi i coraz lepiej wykształceni. W porównaniu z ostatnim spisem, liczba osób z wyższym wykształceniem zwiększyła się o 9,9% - wynosi obecnie 17,5%. Na podobnym poziomie jak w 2002 roku kształtuje się liczna osób z wykształceniem średnim - 33%. Znacząco za to obniża się liczba osób z wykształceniem podstawowym i podstawowym nieukończonym. Pełne wyniki spisu zostaną przedstawione w przyszłym roku.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (45)