Jest decyzja. Ukraina dostanie 12,3 mld dolarów
Senat USA przyjął w czwartek prowizorium budżetowe wraz z pakietem pomocy wojskowej i finansowej dla Ukrainy w wysokości 12,3 mld dolarów. Ustawę musi jeszcze przegłosować Izba Reprezentantów. W ustawie znalazł się też niepokojący zapis o "potencjalnych nuklearnych i radiologicznych incydentach w Ukrainie".
Ustawa przeszła w Senacie stosunkiem głosów 72-25, z czego przeciwko zagłosowała połowa senatorów republikańskich. Prowizorium ma przedłużyć finansowanie działalności administracji federalnej do 16 grudnia, a także przeznaczyć dodatkowe środki na pomoc Ukrainie.
"Potencjalne nuklearne i radiologiczne incydenty w Ukrainie"
Opiewający na 12,3 mld dolarów pakiet na wydatki związane z wojną w Ukrainie zakłada przeznaczenie 3 mld na zakup broni dla Ukrainy od firm zbrojeniowych, 1,5 mld na uzupełnienie amerykańskiego arsenału, 0,5 mld na zwiększenie produkcji amunicji i innych kluczowych elementów uzbrojenia, 2,8 mld na wsparcie obecności żołnierzy USA w regionie oraz 4,5 mld na bezpośrednią pomoc finansową dla rządu w Kijowie.
Dodatkowo ustawa zawiera informację o przekazaniu 35 mln dolarów na "przygotowania i odpowiedź na potencjalne nuklearne i radiologiczne incydenty w Ukrainie". Ustawa upoważnia ponadto prezydenta USA do przekazania Ukrainie broni z amerykańskich arsenałów o wartości 3,7 mld.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zaatakują Ukrainę od północy? "Białorusini nie mają nic do gadania. Łukaszenka robi dobrą minę do złej gry"
Łączna wartość pomocy to 50 mld dolarów
Jest to trzeci taki pakiet przygotowany przez Kongres od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na pełną skalę. Wartość dwóch poprzednich przekraczała łącznie 50 mld dolarów.
Ustawa wciąż musi zostać przyjęta przez Izbę Reprezentantów, co powinno nastąpić wkrótce. Aby uniknąć tzw. shutdownu, czyli zatrzymania funkcjonowania większości rządowych instytucji, prezydent Joe Biden musi podpisać ustawę przed północą w piątek, kiedy kończy się obecny rok fiskalny.
Czytaj też: