"Jeśli coś jest duże, boli bardziej"
Jeśli coś jest duże, boli bardziej, niż gdy jest małe - nawet, gdy jest to nasza własna ręka. Naukowcy z
Oxfordu przeprowadzili eksperyment, podczas którego badali uczucie bólu u osób z chorą ręką. Uczestników poproszono, by poruszali chorą kończyną - jednocześnie na nią patrząc.
04.12.2008 | aktual.: 04.12.2008 21:48
W jednej z części eksperymentu badani obserwowali swoją własną rękę przez lornetkę - z podwójnym przybliżeniem. W kolejnej części przez odwróconą lornetkę - obraz był wówczas oddalony.
Jak się okazało, takie proste manipulacje znacznie zmieniały odczucia badanych osób.
Oczywiście poruszanie chorą ręką nasilało ból. Jednak nie zawsze był on równie silny. Uczestnicy doświadczenia twierdzili, że ręka boli ich najbardziej, gdy widzieli ją w powiększeniu.
Natomiast najmniej im doskwierała, gdy obserwowali ją przez odwróconą lornetkę - a więc, gdy wydawała się im mała. Uczeni prowadzący to badanie, pod kierunkiem G. Lorimera Moseleya, stwierdzili też, że chora ręka była najmniej spuchnięta podczas ćwiczeń, właśnie podczas tego etapu doświadczenia.
Na razie naukowcy nie wiedzą, jaki mechanizm stoi za tym zjawiskiem. Jednak już sprawdzają, czy można to odkrycie zastosować w terapii - jako środek znieczulający.