Jesienny orkan uderzy w Europę. Nowa prognoza dla Polski
Na pogodę w Europie już wkrótce wpływ będzie miał jesienny orkan, który może uderzyć w okolice Wielkiej Brytanii i Irlandii. Głęboki niż przyniesie później wichury i opady również w innych krajach - informuje portal DobraPogoda24. Konsekwencje uderzenia jesiennego orkanu wpłyną także na warunki pogodowe w Polsce.
Kolejne prognozy potwierdzają, że na przełomie września i października w Europę uderzy jesienny orkan. Pierwszy jesienny orkan prognozowany jest w rejonie Wysp Brytyjskich już 30 września.
Jak wskazuje portal DobraPogoda24, wciąż jest zbyt wcześnie by określić, które regiony są najbardziej zagrożone uderzeniem orkanu, a także jakiej prędkości maksymalnej porywów wiatru można się spodziewać.
Prognozy wskazują, że prędkość wiatru miejscami przekroczyć 120-140 km/h, a na otwartych wodach oceanu byłby jeszcze silniejszy. Głównym zagrożeniem ze strony niżu ma być nie tylko wiatr, ale także wysokie fale sztormowe.
W Polsce możliwe wichury
Przejściu orkanu niżu będą także towarzyszyć opady deszczu. Niewykluczone są burze. Jak wskazują prognozy, niż będzie przechodził w głąb lądu. Tym samym będzie miał wpływ na pogodę we Francji, Krajach Beneluksu, Skandynawii i Polsce.
Wstępne prognozy wskazują, że już na początku października w Polsce wiatr się nasili. Niewykluczone są nawet wichury, a także opady.
W Polsce deszczowa niedziela
Jak przewidują synoptycy IMGW w Polsce po słonecznej sobocie, mieszkańcy południa kraju muszą spodziewać się deszczowej niedzieli. Od zachodu do Polski będzie próbował dotrzeć niż z pofalowanym frontem atmosferycznym. Wraz z napływem nieco cieplejszego powietrza, pojawią się deszczowe chmury.
- W niedzielę zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. W wielu miejscach, szczególnie na południu i południowym zachodzie, prognozowane są opady deszczu. Na krańcach południowo zachodnich, w rejonie Zgorzelca po południu może też zagrzmieć. W zachodniej części Karpat i w Tatrach przewidujemy opady do 10 mm deszczu - przekazała Anna Woźniak, synoptyk IMGW-PIB.
Źródło: DobraPogoda24/PAP