Trwa ładowanie...
d1adi46
d1adi46

Jerzy Zawisza rezygnuje z członkostwa w Samoobronie

Były poseł Samoobrony Jerzy Zawisza złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego rady wojewódzkiej tej partii w Małopolsce oraz członkostwa w Samoobronie. We wrześniu zeszłego roku Zawisza został prawomocnie uznany za "kłamcę lustracyjnego".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1adi46

Zawisza poinformował, że jego rezygnacja jest podyktowana względami osobistymi.

We wrześniu zeszłego roku ówczesny poseł Samoobrony, szef tej partii w Małopolsce Jerzy Zawisza został prawomocnie uznany za "kłamcę lustracyjnego". Sąd Apelacyjny w Katowicach utrzymał w mocy wyrok Sądu Lustracyjnego, który w marcu zeszłego roku niejednogłośnie uznał, że Zawisza zataił w oświadczeniu lustracyjnym tajną współpracę z kontrwywiadem wojska z lat 1964-1975, kiedy był żołnierzem zawodowym. Był to jedyny taki wyrok wobec posła poprzedniej kadencji i jeden z ostatnich wyroków Sądu Lustracyjnego przed jego likwidacją.

Kiedy Zawisza (płk rezerwy WP) kandydował w 2004 r. do Parlamentu Europejskiego, w oświadczeniu ujawnił współpracę z kontrwywiadem, został jednak przez władze partii usunięty z listy kandydatów. Gdy z sukcesem kandydował do Sejmu w 2005 r., w kolejnym oświadczeniu napisał, że nie miał związków ze służbami PRL.

Na szefa małopolskiej Samoobrony Zawiszę wybrano w maju, już po wyroku I instancji. Wcześniej pełnił obowiązki przewodniczącego partii w Małopolsce, po tym jak w grudniu z Samoobrony został wykluczony Stanisław Łyżwiński, kierujący wcześniej małopolskimi strukturami.

d1adi46

Podziel się opinią

Share
d1adi46
d1adi46
Więcej tematów