Trwa ładowanie...
d3ihgul
04-11-2006 10:15

Jerzy Stępień prezesem TK

Sędzia prof. Jerzy Stępień został nowym prezesem Trybunału Konstytucyjnego. Nominację po godzinie 10 ogłosił prezydent Lech Kaczyński.

d3ihgul
d3ihgul

Po wyborze Stępień powiedział, że Trybunał Konstytucyjny jest odporny na naciski poltyczne i zapewnił, że podczas siemioletniej pracy w Trybunale nie spotkał się z takimi naciskami. Przyznał jednak, że istnieje napięcie pomiędzy sędziami i światem polityki. Nowy prezes Trybunału podkreślił, że politycy patrzą na konstytucję pod kątem swoim interesów, natomiast sędziowie patrzą na dorobek konstytucyjny państwa.

Nowy prezes oświadczył, że do końca swej kadencji, która upłynie w ostatnich dniach czerwca 2008 r., chce pozostać przede wszystkim sędzią Trybunału Konstytucyjnego, co - jak sądzi - pozwoli mu lepiej sprawować tę funkcję i "wpisać się w szereg swych wielkich poprzedników", co Stępień uznał za bardzo trudne zadanie.

Na konferencji prasowej po uroczystości nowy prezes mówił, że przez siedem lat jego dotychczasowej pracy w TK nie było nawet prób nacisków ze strony polityki. Myślę, że świat polityki wie, iż my jesteśmy na te naciski impregnowani - dodał.

W jego opinii to, że niektórzy sędziowie Trybunału wywodzą się z polityki, nie musi być dla nich "negatywnym obciążeniem". Ta ich dodatkowa porcja bagażu doświadczenia może się okazać przydatna w Trybunale - powiedział Stępień, który zanim został sędzią TK, był senatorem (1989-93) oraz nadzorującym samorządy wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Jerzego Buzka (1997- 99).

d3ihgul

Nie żyjemy dzisiaj w czasach PRL, gdy na rekomendacja partyjna trwała dokąd partia nie cofnie rekomendacji, wiele się zmieniło. Jeśli dziś ktoś tak patrzy na sprawę i zarzuca nam, że nie możemy się oderwać od polityki, to znaczy, że on nie zrzucił z siebie tego peerelowskiego bagażu - mówił Stępień.

Uważa on, że między światami polityki i prawa zawsze pozostaje napięcie, co jest naturalne. Politycy patrzą na prawo jako na materię do zmian, widzą je przez pryzmat swojego świata, życia dziejącego się wokół polityki. Sędziowie czytając to samo prawo widzą inny system wartości - dorobek konstytucyjny - dodał.

Jerzy Stępień jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od czerwca 1999 roku . Wcześniej pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Stępień zastąpi profesora Marka Safjana, który jest sędzią Trybunału od 1997 roku. Safjan prezesem TK został w 1998 roku. Pracę w Trybunale oficjalnie kończy 5 listopada.

d3ihgul

Prezydent Lech Kaczyński podziękował dotychczasowemu prezesowi Trybunału Konstytucyjnego Matrkowi Safjanowi za jego 9-letnią pracę w tym sądzie. Podziękował też dwójce sędziów, których kadencja dobiega końca. Podkreślił wielką wagę decyzji sędziów TK w państwie jako organu kontrolującego przestrzeganie prawa. Zwrócił też uwagę że Trybunał ma wielki udział w kształtowaniu świadomości prawnej obywateli.

Marek Safjan zapewnił, że w okresie jego kadencji ten sąd działał w interesie Polski i Polaków. Prezes Safjan podkreślił, że Trybunał był politycznie niezależny i bezstronny. Wyraził nadzieję, że tak będzie nadal. Dał też wyraz przekonaniu, że Trybunał pozostanie odporny na próby politycznych nacisków.

Podczas uroczystości ogłoszenia nowego prezesa ślubowanie złożyła również trójka nowo wybranych przez Sejm sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Są to Marek Kotlinowski rekomendowany przez LPR, oraz popierani przez PiS Maria Gintowt-Jankowicz i Wojciech Hermeliński. Kadencja sędziego Trybunału trwa 9 lat.

d3ihgul

Sylwetka prof. Jerzego Stępnia

Prof. Jerzy Stępień jest jednym z najwybitniejszych w Polsce specjalistów z dziedziny samorządu terytorialnego. W publicznych dyskusjach nie raz przypominał, że cytat "Polska nierządem stoi", jest wypaczeniem pełnej treści powiedzenia z czasów Rzeczypospolitej szlacheckiej: "Polska nie rządem stoi, lecz prawem i obyczajem". Jest autorem licznych publikacji z zakresu administracji publicznej, prawa wyborczego, prawa konstytucyjnego i historii najnowszej.

Urodzony 7 września 1946 r. w Staszowie (woj. świętokrzyskie) Jerzy Stępień w 1969 r. ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1969-1971 odbył aplikację sądową. Od 1971 r. do 1973 r. był asesorem, od 1973 r. sędzią Sądu Powiatowego w Kielcach, a od 1975 r. Sądu Rejonowego.

Trwało to do 1979 r., gdy odszedł z sądu i do 1989 r. wykonywał zawód radcy prawnego. W 1989 r. został senatorem z listy Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. W parlamencie zasiadał do 1993 r. W tym czasie sprawował funkcje przewodniczącego senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. W latach 1989-1993 był członkiem Komisji Konstytucyjnej Senatu oraz od 1991 r. do 1993 r. Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego.

d3ihgul

Pełnił w tym czasie także funkcję przewodniczącego rządowych zespołów ds. reformy administracji publicznej. Był współtwórcą reformy samorządu terytorialnego w latach 1989-1999, gdy likwidowano rady narodowe, a w ich miejsce powstały niezależne od władz centralnych samorządy gminne. Oprócz tych obowiązków Stępień od 1990 do 1993 r. pełnił funkcję Generalnego Komisarza Wyborczego.

W latach 1997-1999 Stępień nadzorował samorządy jako wiceminister spraw wewnętrznych i administracji w rządzie AWS. Potem z rekomendacji tego ugrupowania Sejm wybrał go na 9-letnią kadencję sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

d3ihgul
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ihgul
Więcej tematów