Trwa ładowanie...
30-05-2016 06:35

Jens Stoltenberg przylatuje do Polski

• Sekretarz generalny NATO będzie rozmawiał m.in. z prezydentem Dudą
• W planach są spotkania z Szydło, Waszczykowskim i Macierewiczem

Jens Stoltenberg przylatuje do PolskiŹródło: AFP, fot: MANDEL NGAN
d39wm3q
d39wm3q

Do Polski przylatuje dziś sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Dwudniowa wizyta jest związana z przygotowaniami do lipcowego szczytu Sojuszu w Warszawie. Szef NATO będzie rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą, premier Beatą Szydło oraz ministrami spraw zagranicznych i obrony - Witoldem Waszczykowskim i Antonim Macierewiczem.

Przygotowania do lipcowego szczytu są już na ostatniej prostej. 39 dni pozostało do spotkania przywódców Sojuszu, na którym zapadną decyzje o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO. - Szczyt w Warszawie będzie przełomowy - mówił w niedawnym wywiadzie dla Polskiego Radia sekretarz generalny.

Jens Stoltenberg podkreślał, że to odpowiedź Sojuszu na nowe zagrożenia i wyzwania, włączając w to agresywną politykę Rosji. - To ma być największe wzmocnienie zdolności obronnych od czasu zimnej wojny i pokaże jedność NATO w myśl zasady - jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Jeśli będziemy zjednoczeni odstraszymy ewentualnego wroga, by nawet nie pomyślał o zaatakowaniu któregoś z członków NATO - podkreślał w rozmowie z Polskim Radiem szef Sojuszu.

Do ustalenia pozostaje, jak duże siły zostaną wysłane na Wschód i gdzie dokładnie będą rozmieszczone. Nieoficjalnie mówi się o wysłaniu do Polski i krajów bałtyckich ponad czterech tysięcy żołnierzy.

Szef NATO w rozmowie z Polskim Radiem nie skomentował tych doniesień. Potwierdził natomiast, że żołnierzy wyślą Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Niemcy. Odpowiedzi na wiele pytań związanych ze wzmocnieniem flanki wschodniej ma dać spotkanie ministrów obrony państw Sojuszu za nieco ponad dwa tygodnie w Brukseli. Ostateczne decyzje podejmą przywódcy NATO-wskich krajów.

d39wm3q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39wm3q
Więcej tematów