ŚwiatJemen: Saudyjczycy zbombardowali port Al-Hudajda. Zerwali zawieszenie broni

Jemen: Saudyjczycy zbombardowali port Al‑Hudajda. Zerwali zawieszenie broni

Saudyjskie lotnictwo zbombardowało port Al-Hudajda w Jemenie, gdzie stacjonują rebelianci Huti. Tym samym zerwali zawieszenie broni, które trwało od kilku dni.

Jemen: Saudyjczycy zbombardowali port Al-Hudajda. Zerwali zawieszenie broni
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Yahya Arhab

O ataku poinformowała agencja Reuters. Wojska Arabii Saudyjskiej i jej sojuszników, w tym rządu Jemenu, dokonały dziesięciu nalotów na port Al-Hudajda oraz bazy rebeliantów Huti znajdujące się w odległości czterech kilometrów od portu. Świadkowie twierdzą, że ostrzał słychać było jeszcze kilka kilometrów dalej. Nie ma jednak informacji o ofiarach, rannych i zniszczeniach.

Co zaskakujące, w zeszłym tygodniu sama Arabia Saudyjska nakazała wstrzymać ofensywę na port w Al-Hudajdzie, z czego zadowolony był prezydent Jemenu Abd ar-Rab Mansur al-Hadi, ale i tak chce uwolnienia portu z rąk rebeliantów. - Uwolnienie miasta z rąk Hutich jest konieczne, niezależnie czy to w sposób pokojowy, czy też poprzez wojnę - mówił.

Sytuacją w porcie Al-Hudajda zaniepokojony jest sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. - Jeśli w Al-Hudajdzie zostanie zniszczony port, nie będzie możliwości dostarczania pomocy ludziom w Jemenie. Sytuacja w tym kraju i tak jest już katastrofalna, a skutki zniszczenia portu mogą być jeszcze gorsze - powiedział.

Al-Hudajda jest miastem portowym Jemenu położonym nad Morzem Czerwonym i jednym z ważniejszych punktów strategicznych dla wojny w Jemenie. To przez port w Al-Hudajdzie dostarczana jest pomoc humanitarna dla ofiar działań wojennych. Walki o ten port trwają od czerwca tego roku. Zginęło już ponad 600 osób.

Wojna w Jemenie trwa od 2011 roku. Społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Konflikt nasilił się, gdy w marcu 2015 roku interwencję w Jemenie rozpoczęła międzynarodowa koalicja pod przywództwem Arabii Saudyjskiej. Od tego momentu zginęło już dziesięć tysięcy osób. Zdaniem ONZ, wojna spowodowała "największy kryzys humanitarny na świecie".

jemenwojskolotnictwo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)