Trwa ładowanie...
d4iyulh
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
terroryzm

Jemen: lotnictwo amerykańskie zlikwidowało 3 tajnych agentów Al-Kaidy

• Siły powietrzne USA zlikwidowały trzech tajnych agentów Al-Akaidy działających na terytorium Jemenu
• Informację o zajściu przekazało Centralne Dowództwo Sił USA (CENTCOM)
• Jemen pogrążony jest w chaosie od czasu upadku rządu Alego Abd Allaha Salaha w 2011 roku
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jemen: lotnictwo amerykańskie zlikwidowało 3 tajnych agentów Al-Kaidy
(PAP/EPA, Fot: Yahya Arhab)
d4iyulh

W komunikacie CENTCOM, monitorującym sytuację wojskową m.in. w Afganistanie, Iraku, Iranie, Syrii oraz w Jemenie, nie podano personaliów zabitych agentów Al-Kaidy, ani nie ujawniono przebiegu samej operacji.

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, kiedy to społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Tylko południowa część kraju wraz z Adenem podlega rządowi uznawanemu przez wspólnotę międzynarodową i popieranemu przez Arabię Saudyjską. Jego władza jest jednak w znacznej mierze iluzoryczna, co wykorzystują aktywne na południu i częściowo wschodzie kraju Państwo Islamskie i Al-Kaida.

Sunnicka koalicja arabska zwalcza od marca 2015 roku wspieranych przez Iran szyickich rebeliantów Huti, kontrolujących Sanę oraz rozległe terytoria na północy i zachodzie kraju. Saudyjczycy chcą by władzę w kraju całkowicie przejął prezydent Abd ar-Rab Mansur Al-Hadi.

d4iyulh

Pod koniec lipca w Kuwejcie wznowiono rozmowy pokojowe mające doprowadzić do zakończenia konfliktu w Jemenie. Uczestniczą w nich obie strony sporu. Negocjacje odbywają się pod auspicjami ONZ.

Według ONZ od marca ubiegłego roku zginęło w Jemenie ok. 6400 osób, z czego połowę stanowią cywile.

d4iyulh

Podziel się opinią

Share

d4iyulh

d4iyulh
Więcej tematów