Trwa ładowanie...
dz5twaj
terroryzm

Jemen: lotnictwo amerykańskie zlikwidowało 3 tajnych agentów Al-Kaidy

• Siły powietrzne USA zlikwidowały trzech tajnych agentów Al-Akaidy działających na terytorium Jemenu • Informację o zajściu przekazało Centralne Dowództwo Sił USA (CENTCOM) • Jemen pogrążony jest w chaosie od czasu upadku rządu Alego Abd Allaha Salaha w 2011 roku
Share
Jemen: lotnictwo amerykańskie zlikwidowało 3 tajnych agentów Al-Kaidy
Źródło: PAP/EPA, Fot: Yahya Arhab
dz5twaj

W komunikacie CENTCOM, monitorującym sytuację wojskową m.in. w Afganistanie, Iraku, Iranie, Syrii oraz w Jemenie, nie podano personaliów zabitych agentów Al-Kaidy, ani nie ujawniono przebiegu samej operacji.

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, kiedy to społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Tylko południowa część kraju wraz z Adenem podlega rządowi uznawanemu przez wspólnotę międzynarodową i popieranemu przez Arabię Saudyjską. Jego władza jest jednak w znacznej mierze iluzoryczna, co wykorzystują aktywne na południu i częściowo wschodzie kraju Państwo Islamskie i Al-Kaida.

Sunnicka koalicja arabska zwalcza od marca 2015 roku wspieranych przez Iran szyickich rebeliantów Huti, kontrolujących Sanę oraz rozległe terytoria na północy i zachodzie kraju. Saudyjczycy chcą by władzę w kraju całkowicie przejął prezydent Abd ar-Rab Mansur Al-Hadi.

Pod koniec lipca w Kuwejcie wznowiono rozmowy pokojowe mające doprowadzić do zakończenia konfliktu w Jemenie. Uczestniczą w nich obie strony sporu. Negocjacje odbywają się pod auspicjami ONZ.

Według ONZ od marca ubiegłego roku zginęło w Jemenie ok. 6400 osób, z czego połowę stanowią cywile.

dz5twaj

Podziel się opinią

Share
dz5twaj
dz5twaj
Więcej tematów