Jedziesz na beatyfikację Jana Pawła II? Słono zapłacisz
Na stronach internetowych, proponujących w ramach tzw. turystyki religijnej miejsca wiernym przybywającym na beatyfikację Jana Pawła II 1 maja, znajdują się też oferty najdroższych rzymskich hoteli, w których dwuosobowy pokój kosztuje nawet 530 euro.
22.01.2011 | aktual.: 22.01.2011 19:34
Spośród ponad tysiąca hoteli, znajdujących się w Wiecznym Mieście wolne pokoje na przełomie kwietnia i maja są jeszcze w jednej trzeciej z nich, ale praktycznie nie ma już miejsc poniżej 100 euro za noc.
Na stronach internetowych, na których można rezerwować miejsca, umieszczono ogłoszenia o beatyfikacji polskiego papieża wraz z zachętą, aby wziąć udział w tym wydarzeniu.
I tak na przykład w ofercie, określonej właśnie jako "turystyka religijna" znajdują się pokoje dwuosobowe za 530 euro za noc w centrum Rzymu, czy też nieco tańsze - po 300-400 euro.
Jako "niedrogie zakwaterowanie" figuruje dwuosobowy pokój za 170 euro w jednogwiazdkowym hotelu. Większość hoteli w tym standardzie oferuje pokoje w cenie do 200 euro.
Na obszernej liście dostępnych jeszcze noclegów pojawiła się tylko jedna oferta poniżej 100 euro. Ostatni pokój w hotelu o podstawowym standardzie kosztuje 85 euro.
Nie ma już praktycznie żadnych miejsc w większości najtańszych pensjonatów typu "bed and breakfast". W ciągu zaledwie doby od ogłoszenia daty beatyfikacji Jana Pawła II zarezerwowane zostały też miejsca gościnne w ośrodkach dla pielgrzymów i domach, prowadzonych przez zakony.
Uroczystości potrwają dwa dni
Dwa dni potrwają w Rzymie uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II - to wstępne ustalenia organizacyjne podane w sobotę przez agencję ANSA. Pierwszym punktem obchodów będzie czuwanie modlitewne 30 kwietnia na terenie Circus Maximus, w przeddzień beatyfikacji.
Na murawie antycznego stadionu Circus Maximus odbędzie się nie tylko czuwanie w sobotę 30 kwietnia z udziałem - jak się podkreśla - przede wszystkim licznych grup wiernych z Polski oraz młodzieży włoskiej. Także tam następnego dnia, w niedzielę 1 maja, setki tysięcy wiernych będą mogły oglądać na telebimach mszę beatyfikacyjną, transmitowaną z Placu świętego Piotra.
Ponadto władze rzymskie planują urządzenie ogromnego kempingu dla pielgrzymów na terenach targowych Nuova Fiera di Roma na przedmieściach, w drodze na lotnisko Fiumicino.
Nad szczegółami organizacyjnymi pracuje powołany w trybie pilnym komitet koordynacyjny, złożony z przedstawicieli władz włoskiej stolicy i Watykanu.
Według agencji ANSA wykluczono natomiast ewentualność organizacji wielkiej przestrzeni dla wiernych na terenie campusu Tor Vergata przy obwodnicy, gdzie odbyły się Światowe Dni Młodzieży z Janem Pawłem II w 2000 roku. Była to jedna z możliwości, rozważanych tuż po ogłoszeniu daty beatyfikacji papieża.
"To była głęboka więź"
Nawet dwa miliony osób mogą chcieć wziąć udział we mszy beatyfikacyjnej Jana Pawła II w Watykanie. W czasie zaplanowanego na 1 maja nabożeństwa Benedykt XVI wyniesie na ołtarze swojego poprzednika. Tym samym proces beatyfikacyjny polskiego papieża jest jednym z najkrótszych w historii Kościoła.
W Watykanie wciąż pracuje część bliskich współpracowników Jana Pawła II. Jednym z nich jest prałat Paweł Ptasznik z watykańskiego Sekretariatu Stanu. Jak mówi Polskiemu Radiu, sześć lat po śmierci Jana Pawła II wciąż bardzo brakuje mu jego osoby.
- Nie ma tej osoby z którą miałem szczęście pracować przez 10 lat. To była nie tylko współpraca, ale i głęboka więź - zarówno duchowa jak i ojcowsko-synowska. Jeśli chodzi natomiast o pracę, to oczywiście uległa ona w pewien sposób zmianie, ale nadal wykonujemy te same czynności - prowadzimy korespondencję w imieniu Ojca Świętego, staramy się służyć mu w przygotowaniu tekstów czy przemówień - dodaje duchowny.
Ksiądz Paweł Ptasznik kieruje polską sekcją watykańskiego Sekretariatu Stanu. Jest również rektorem polskiego kościoła świętego Stanisława w Rzymie.
"Będziemy się modlić o oczyszczenie"
"Beatyfikacja Jana Pawła II będzie dla Kościoła okazją do moralnego podniesienia się na duchu po doniesieniach o skandalach związanych z molestowaniem nieletnich“ - tak mówi w rozmowie z Polskim Radiem watykanista włoskiego tygodnika "Panorama“ Ignazio Ingrao.
1 maja papież Benedykt XVI wyniesie na ołtarze swojego bezpośredniego poprzednika. Zaraz po ogłoszeniu tej decyzji, media przypominały skandale związane z molestowaniem nieletnich przez księży m.in. w Stanach Zjednoczonych oraz Irlandii. Pojawiły się też oskarżenia dotyczące samego Jana Pawła II, który to miał być bierny wobec informacji o pedofilii księży. Kilka dni temu media informowały też o dokumencie umieszczonym na portalu WikiLeaks, według którego Watykan miał w latach 90. zniechęcać irlandzkich hierarchów do zgłaszania przypadków pedofilii organom ścigania.
Ignazio Ingrao powiedział w rozmowie z Polskim Radiem, że beatyfikacja Jana Pawła II może stać się okazją do podniesienia morale duchownych i wiernych. Papież Benedykt XVI oraz kardynałowie z pewnością będą modlić się o oczyszczenie. - Myślę, że będą prosić Jana Pawła II o uporządkowanie Kościoła i o przezwyciężenie tych skandali. Jan Paweł II swoją chorobą i umieraniem w pewien sposób pokazał, że jest już świętym, dlatego to on może pomóc w przezwyciężeniu tych błędów - mówi Ingrao.