Trwa ładowanie...

Jedź autostradą bez zatrzymywania

Podróżowanie autostradą może być naprawdę szybkie, jeśli nie trzeba stawać przy bramkach poboru opłat i kupować biletu. Nowa aplikacja Autopay pozwala płacić za przejazd bez zatrzymywania samochodu.

Jedź autostradą bez zatrzymywaniaŹródło: PAP, fot: Andrzej Grygiel
d1gsg9h
d1gsg9h

Korek na drodze, choć nie ma świateł. Niby można się rozpędzić i szybko przemierzyć dany odcinek drogi, ale co z tego, skoro za chwilę wyrasta przez nami długi sznur aut czekających w kolejce. Do tego trzeba mieć pod ręką kartę albo gotówkę i wychylać się przez szybę, aby pobrać bilet do dalszej jazdy. Tak ma wyglądać podróżowanie autostradą? Oczywiście nie musi.

Jest sposób na ominięcie kolejek i wygodne dokonywanie płatności– bez zwalniania czy zatrzymywania auta. Jak to możliwe? Wszystko dzięki aplikacji Autopay, płacąc którą nie trzeba czekać w samochodzie przy okienku. Taki system sprawdził się na autostradzie A1. Teraz działa na A4 – na odcinku między Katowicami a Krakowem.

Samo się zapłaci

Co trzeba zrobić, aby nie stać w kolejkach, szybko przejechać przez bramki tamujące ruch, szybko sprawdzić historię transakcji i przejazdów oraz dostać jedną fakturę za wiele przejazdów firmowym samochodem? Wystarczy pobrać aplikację Autopay.

Można ją za darmo zainstalować na swoim telefonie. Jedyne co trzeba zrobić, to wejść do sklepu Google Play czy App Store i ściągnąć aplikację. Następnie założyć tam konto. Podczas rejestracji należy podać numer rejestracyjny samochodu oraz wprowadzić dane działającej karty kredytowej albo płatniczej.

autopay
Źródło: autopay

System jest tak skonstruowany, że sam rozpoznaje rejestrację samochoduzbliżającego się do punktu poboru opłat (tzw. videotolling) i podnosi szlaban. Nie trzeba więc mieć przy sobie telefonu ani być zalogowanym w aplikacji. Opłata zostanie pobrana automatycznie – połowa przy bramce wjazdowej, a reszta podczas opuszczania autostrady.

d1gsg9h

Szybcy, nie wściekli

– Nową usługę promujemy hasłem: "Szybcy, nie wściekli", o dosyć oczywistej inspiracji. Szybsi aż trzykrotnie, bo szacunkowa przepustowość bramek w systemie Autopay na pasach do płatności automatycznych jest trzykrotnie większa od przepustowości w systemie tradycyjnym. Podczas gdy płatność gotówką czy kartą zajmuje dobrych kilkanaście sekund, w przypadku videotollingu transakcja jest natychmiastowa – mówi Rafał Czechowski, rzecznik prasowy Stalexportu Autostrady Małopolskiej.

Są tylko dwie zasady, o których powinni pamiętać użytkownicy Autopay na drodze. Po pierwsze – podczas wjazdu na plac poboru opłat na autostradzie A4 w Mysłowicach lub w Balicach kierowcy wybierają linię oznakowaną piktogramem czarnej kamery na żółtym tle.

Po drugie – w obu kierunkach autostrady wyznaczono trzy bramki dla kierowców, którzy korzystają z aplikacji, w tym skrajną lewą bramkę dla przejazdów realizowanych dzięki płatnościom automatycznym.

autopay
Źródło: autopay

Autopay zasługuje na Nobla

Aplikacja na trasie między Krakowem a Katowicami działa od połowy lipca. W ciągu pierwszego miesiąca za pomocą Autopay zrealizowano około 58 tys. przejazdów.

d1gsg9h

Użytkownicy chwalą sobie nową funkcjonalność. – Jestem zadowolony – mówi pan Ryszard. – Mieszkam w okolicy autostrady A4 i często jeżdżę na odcinku z Krakowa do Katowic. Korzystałem z aplikacji na autostradzie A1 i przejazd był bez problemu. Teraz wypróbowałem na A4 i też działa.

Kierowcy cenią Autopay za prostą w obsłudze i intuicyjną aplikację. Ale mają też uwagi, jak ją jeszcze ulepszyć. – Pomysł tej formy płatności za przejazd kwalifikuje się przynajmniej do nagrody Nobla – uważa pani Martyna. – Do pełni szczęścia brakuje mi tylko bramek na autostradzie zarezerwowanych wyłącznie dla użytkowników aplikacji.

Najważniejsze, że nie trzeba się zatrzymywać i płacić za bilet. – Genialna funkcjonalność płacenia za autostradę. Chwila moment i już można jechać przez bramki. – ocenia pan Tomasz.

d1gsg9h

Przyjazne środowisku

Autopay jest dla wszystkich kierowców – prowadzących samochody osobowe, ale też małe i duże ciężarówki. Aplikacja stwarza możliwość założenia konta indywidualnego albo dla firm. Można też dodać kilka pojazdów i podłączyć je pod jedną bądź więcej kart kredytowych czy płatniczych.

Szybko, sprawnie, dla każdego i… ekologicznie. Bo Autopay troszczy się o środowisko. Wyliczono, że sześciominutowy postój w korku przed punktem poboru opłat na autostradzie powoduje spalanie średnio 0,2 litra paliwa przez samochód osobowy. Co oznacza emisję 0,5 kilograma dwutlenku węgla do atmosfery. A autostradą A4 na odcinku między Katowicami a Krakowem porusza się ponad 36 tys. samochodów dziennie.

Samochody osobowe są ponadto największym źródłem zanieczyszczeń na rynku transportu pasażerskiego. Wedle wyliczeń Europejskiej Agencji Środowiska odpowiadają za aż 60 proc. emisji dwutlenku węgla w całej Europie. Korzystanie z aplikacji Autopay, która czyni ruch drogowy bardziej płynnym, zmniejsza więc produkcję niepotrzebnych spalin i przyczynia się do ochrony środowiska.

Partnerem materiału jest Stalexport Autostrada Małopolska.

d1gsg9h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gsg9h
Więcej tematów