Trwa ładowanie...
d41wsj8

Jedni go uwielbiają i podziwiają, a w innych budzi śmiech i strach. Co Polacy myślą o Trumpie?

Już w środę Donald Trump zawita do Polski. Jego przyjazd budzi w Polakach głównie rozbawienie i lęk. Cieszy się z jego odwiedzin tylko kilkanaście proc. obywateli.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent USA Donald Trump
Prezydent USA Donald Trump (PAP/EPA)
d41wsj8

Życzliwość i podziw wobec Donalda Trumpa odczuwa co najwyżej 28 proc. badanych w sondażu IPSOS dla OKO.press. W ankiecie można było wskazać dwie emocje, które budzi w nas amerykański prezydent (do wyboru były następujące odczucia: życzliwość, podziw, rozbawienie, lęk, złość, obojętność). Uczucia podzielono na pozytywne (podziw i życzliwość) oraz negatywne (lęk, rozbawienie, złość).

Zsumowane wyniki podano w pkt proc., a poszczególne w proc.

Najwięcej (38 proc.) stwierdziło, że jest on im obojętny. Trump bawi 28 proc. Polaków, 18 proc. boi się go, a nie znosi 7 proc. badanych. Życzliwych wobec niego jest 16 proc. ankietowanych, a 12 proc. wręcz go uwielbia.

d41wsj8

Cieszą się na prawicy

Prawo i Sprawiedliwość stara się zmienić wizytę amerykańskiego lidera w propagandowy sukces. Ten przekaz trafia do elektoratu partii rządzącej. Życzliwość i podziw wobec Trumpa uzyskały łącznie 55 pkt proc. wśród wyborców PiS. Pozostałe (rozbawienie, lęk i złość) już tylko 23 pkt proc.

Najbardziej zafascynowany Trumpem jest jednak elektorat Janusza Korwin-Mikkego (aż 65 pkt proc. w badaniu to uczucia pozytywne). Nieco mniej entuzjastyczni są wyborcy Kukiz'15 (44 pkt proc. wskazań emocji pozytywnych).

Po przeciwnej stronie sceny politycznej nastroje są zupełnie odmienne. Wyborcy PO, Nowoczesnej, PSL, SLD i Partii Razem deklarują głównie rozbawienie, lęk lub obojętność.

Inne jest też postrzeganie Trumpa wśród kobiet i mężczyzn. Prezydent USA bawi 22 proc. badanych mężczyzn. Podobnego zdania jest co czwarta kobieta. Boi się go 14 proc. pytanych mężczyzn. Zdecydowanie takie uczucia są większe wśród kobiet (21 proc. badanych). Obie płcie deklarują obojętność wobec Trumpa na podobnym poziomie (38 proc.).

Źródło: OKO.press

d41wsj8

Podziel się opinią

Share
d41wsj8
d41wsj8