Trwa ładowanie...
d2ihmur
d2ihmur

Jeden z ważniejszych dowódców rebeliantów w Syrii zmarł od ran

Jeden z ważniejszych dowódców syryjskiej rebelii antyrządowej zmarł od ran odniesionych podczas ataku lotniczego na Aleppo - poinformowali działacze opozycji, sygnalizując zadanie poważnego ciosu siłom walczącym z reżymem prezydenta Baszara al-Asada.
Share
d2ihmur

Jak podano, Abdelkader Saleh, naczelny dowódca wspieranych przez Katar Brygad al-Tawhid, zmarł w tureckim szpitalu, do którego go przewieziono. Został ranny w czwartek, gdy rządowe lotnictwo zbombardowało spotkanie bojowników al-Tawhid, zabijając na miejscu innego z dowódców tej formacji. "Ogłaszamy męczeństwo Abdelkadera Saleha" - napisano w komunikacie al-Tawhid.

Bezpośrednio przed śmiercią trzydziestokilkuletni Saleh kierował przegrupowaniem swych bojowników po utraceniu przez nich w ciągu ostatnich tygodni kilku kluczowych baz w rejonie Aleppo.

Wykorzystując zbrojne konflikty między rebeliantami wojska rządowe przy wsparciu irackich milicji szyickich i libańskiego Hezbollahu zapewniły sobie zdobycze terenowe na północ i wschód od Aleppo.

d2ihmur

W wywiadzie, udzielonym w ubiegłym tygodniu na polu bitwy we wschodniej części Aleppo telewizji Opozycyjny Orient, Saleh oświadczył: - Nie pozwolimy Iranowi i Hezbollahowi posunąć się naprzód - chyba że po naszym trupie.

Saleh, kupiec z położonego na północ od Aleppo miasta Mareh, sformował w tamtejszych okolicach dziesiątki rebelianckich brygad, występujących pod sztandarem Tawhidu. Wyraz ten w języku arabskim oznacza teologiczną tezę, iż istnieje tylko jeden Bóg. Saleh używał bojowego pseudonimu Hadżdżi Mareh.

Wydany w ubiegłym tygodniu wspólny komunikat al-Tawhid i innych formacji islamistycznych, w tym powiązanego z Al-Kaidą Frontu al-Nusra, deklarował stan alarmu i wzywał wszystkich bojowników do udania się na front. Według przedstawicieli opozycji, świadczy to o zaniepokojeniu rebeliantów możliwością przejęcia kontroli nad Aleppo przez siły Asada.

d2ihmur

Podziel się opinią

Share
d2ihmur
d2ihmur
Więcej tematów