Trwa ładowanie...

Jeden z najniebezpieczniejszych krajów świata. 580 zabójstw od 1 sierpnia

Gdyby Chiny miały tyle zabójstw na 100 tys. mieszkańców, ile maleńki Salwador, to byłoby tam rocznie 800 tys. ofiar zabójców - tego makabrycznego porównania dokonał ostatnio madrycki dziennik "El Pais".

Share
Jeden z najniebezpieczniejszych krajów świata. 580 zabójstw od 1 sierpnia
Źródło: AFP, fot: MArvin Recinos
dn5t7xa

Od 1 do 20 sierpnia zanotowano w Salwadorze 508 zabójstw, o 41 więcej niż w lipcu - poinformował Instytut Medycyny Sądowej w San Salvadorze, stolicy kraju liczącego 6,3 miliona mieszkańców.

W tym roku dokonano już w Salwadorze 3 840 zabójstw.

Salwadorskie służby bezpieczeństwa podają, że utrzymująca się od kilku lat na podobnym, wysokim poziomie liczba zabitych to wynik starć między policją i wojskiem a coraz liczniejszymi bandami przestępczymi. Są one coraz lepiej uzbrojone i według hiszpańskiej agencji EFE dysponują nowoczesną bronią, w tym karabinami automatycznymi, jakie są na wyposażeniu armii salwadorskiej.

dn5t7xa

Według danych ONZ za 2014 rok, 43 proc. ludności kraju żyło w ubóstwie, a 19 proc. w absolutnym ubóstwie.

Rząd salwadorski oskarżył ostatnio przywódców zbrojnych band o to, że starają się zabijać coraz więcej stróżów porządku, aby wymóc na władzach haracze i lepsze warunki pobytu w więzieniach dla aresztowanych "bossów" bandyckich klanów.

Według salwadorskich mediów niektóre zbrojne bandy w Salwadorze zostały utworzone przez emigrantów, którzy powrócili ze Stanów Zjednoczonych, inne przez bossów mafijnych przybyłych z innych krajów Ameryki Łacińskiej.

Przemoc utrzymująca się na terenie Salwadoru jeszcze pogłębia nędzę społeczeństwa, ponieważ 60 proc. potencjalnych inwestorów zagranicznych obawia się angażować swój kapitał w kraju, który nie jest w stanie zagwarantować im minimum bezpieczeństwa.

dn5t7xa

Według oficjalnych tegorocznych danych co czwarte przedsiębiorstwo z tych, które zainwestowały w Salwadorze, poniosło straty materialne wskutek panującej tam przemocy.

dn5t7xa

Podziel się opinią

Share
dn5t7xa
dn5t7xa
Więcej tematów