Trwa ładowanie...
drlyy8f

Jaszczurki robią pompki o poranku

Jamajskie jaszczurki anolis witają i żegnają każdy dzień pokazem zwierzęcej siły, by odstraszyć konkurentów od swojego terenu - informuje pismo "American Naturalist".
Share
drlyy8f

Anolisy "robią pompki" - unoszą i opuszczają ciało, kiwają głową, a także nadymają kolorowe podgardle przez cały dzień, ale szczególnie intensywnie o świcie i przed zmierzchem. W podobny sposób starają się robić wrażenie na samicach - anolisy są wybitnymi wzrokowcami. Każdy samiec ma duże terytorium, którego musi strzec przed innymi.

Jak mówi kierujący badaniami gatunków Anolis lineatopus, Anolis sagrei, Anolis grahami i Anolis opalinus Terry J. Ord z Harvardu, anolisy to pierwsze znane zwierzęta, które oznaczają porę świtu i zmierzchu sygnałami wizualnymi - ptaki, żaby, gekony i małpy posługują się w tym celu głosem, wydając mniej lub bardziej melodyjne trele, kumkanie, krzyki czy wycie.

Nocą większość tych zwierząt szuka bezpiecznego schronienia, by uniknąć aktywnych po zmroku drapieżców. Wydaje się, że poranna i wieczorna aktywność anolisów ma oznaczać "Teren zajęty! Jeszcze żyję! Nie zjedli mnie!". Pokazy gimnastyczne jaszczurek są o wiele mniej ryzykowne niż walka z konkurentami.

drlyy8f

Podziel się opinią

Share
drlyy8f
drlyy8f
Więcej tematów