Trwa ładowanie...
d3w1ahn

Jasnogórska szopka jest już gotowa

Bożonarodzeniowa szopka na Jasnej Górze
jest już gotowa. Dziennikarze byli pierwszymi osobami,
które - oprócz ojców paulinów - oglądały ją z bliska. W
Wieczerniku, czyli na dziedzińcu obok bazyliki, zbudowano ja po
raz jedenasty.

d3w1ahn
d3w1ahn

"Poznaj swoją godność, chrześcijaninie!" - taki napis powita odwiedzających w tym roku jasnogórską szopkę. Słowa te, wypowiedziane w V wieku przez św. Leona Wielkiego w kazaniu o Narodzeniu Pańskim, są zaproszeniem do pogłębienia refleksji i wiary.

Drewniane zabudowania szopki są gęsto otoczone choinkami, wśród nich widać sprzęty rolnicze, ul, studnie z żurawiem, wóz ze słomą. W głębi stoi szopa pokrytą strzechą. W jej wnętrzu po prawej stronie umieszczony jest żłóbek z Dzieciątkiem, obok - figury Maryi i św. Józefa oraz pasterzy.

Chciałbym, aby to przesłanie pomogło ludziom odkryć to, co najważniejsze w życiu, a co możemy odnaleźć w prostym żłobie - powiedział brat Dawid Respondek, pomysłodawca i budowniczy szopki. Jeżeli nie będzie Boga w naszych sercach, to życie nasze nie będzie miało sensu i będzie przegrane - zaznaczył.

W tym roku szopka jest niezwykle skromna, gdyż - jak twierdzi br. Respondek - "dekoracja im prostsza, tym ładniejsza"."Najlepiej, gdy jest ona zrobiona z naturalnych, a przez to najpiękniejszych materiałów takich jak kamień czy drewno. A największą radością dla nas podczas pobytu w szopce powinien być sam Pan Jezus leżący w żłobie, ponieważ to Bóg jest dla nas najważniejszy - tłumaczy paulin, noszący tytuł dekoratora Jasnej Góry.

d3w1ahn

Jasnogórska szopka nawiązuje do przyszłorocznego jubileuszu 350-lecia ślubów króla Jana Kazimierza oraz jubileuszu 50-lecia Jasnogórskich Ślubów Narodu. Dlatego dekoracja umieszczona w lewej części szopki przedstawia scenę ślubów Jana Kazimierza na wzór obrazu Jana Matejki.

Obraz ten i szopka przedstawiają scenę z 1 kwietnia 1656 r.: król z królową klęczą przed ołtarzem w katedrze we Lwowie. Na ołtarzu leżą insygnia władzy królewskiej - korona, berło i jabłko. Jan Kazimierz trzyma w ręku tekst ślubów, które złożył z wdzięczności za zwycięstwo nad Szwedami. W tle za Janem Kazimierzem ukazuje się wnętrze chłopskiej chaty. W jej centrum stoi biedny polski stół, symbol nawiązujący do ówczesnej sytuacji w Polsce. Na stole biały obrus, skromne nakrycia, obok kosze wiklinowe, a na ścianie obraz Matki Bożej Jasnogórskiej.

Tradycyjnie jedną z największych atrakcji szopki są żywe zwierzęta. Jest oślica Amelka, ulubienica dzieci, a także lama, kozy karłowate, owce i króliki. Prace nad szopką trwały miesiąc. Do budowy ekipa dekoratorów, stolarzy, elektryków i pomocników zużyła ok. 80 kg gwoździ i setki desek. Jak co roku, szopkę upiększa 80 choinek oraz mech z parku jasnogórskiego.

Szopka udostępniona będzie wiernym od pierwszego dnia Świąt Bożego Narodzenia, tj. od 25 grudnia 2005 r. do 26 lutego 2006 r.

d3w1ahn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3w1ahn
Więcej tematów