Trwa ładowanie...

Jasna deklaracja Zełenskiego. Premier Ukrainy jedzie na granicę

Grupa robocza ukraińskiego rządu będzie jeszcze w piątek na polskiej granicy, która jest blokowana przez polskich rolników - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że nie wie, czy będą tam przedstawiciele Polski.

Zełenski poinformował, że grupa robocza z Ukrainy jedzie na granicę z PolskąZełenski poinformował, że grupa robocza z Ukrainy jedzie na granicę z PolskąŹródło: PAP, fot: PAP/EPA/Mads Claus Rasmussen
d21du73
d21du73

- Nasz premier (Denys Szmyhal) wraz z odpowiednimi ministrami zajmującymi się eksportem, importem, handlem, odpowiedzialnymi za logistykę, infrastrukturę, rolnictwo, z szefami Służby Granicznej -  ta grupa pod przewodnictwem premiera będzie dziś na granicy z Polską - powiedział Zełenski na konferencji prasowej z premier Danii Mette Frederiksen.

- To, czy polscy koledzy tam będą, to ich osobista decyzja, my nie możemy tam być jutro. Jutro mamy dwa lata tej walki, dwa lata wojny - dodał prezydent Ukrainy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Lwy rzuciły się na bawoła. Nagle do akcji wkroczyło stado

Zełenski wyraził również wdzięczność Polakom za wszystko, co zrobili od początku inwazji Rosji na Ukrainę. - Ważne jest dla nas zachowanie naszych relacji, ale także zachowanie prawdy. To bardzo ważne. Ukraińskie zboże nie trafia na polski rynek. Dzieje się tak na prośbę strony polskiej. Znaleźliśmy nowe sposoby. Ale kiedy mówimy o tranzycie, to jest to trochę poza prawodawstwem europejskim. Dlatego jesteśmy gotowi i zrobimy wszystko, aby rozwiązać tę kwestię - podkreślił prezydent.

d21du73

Zaproszenie Tuska

W środę Wołodymyr Zełenski zamieścił na platformie X obszerny wpis, w którym zaapelował do szefa polskiego rządu o spotkanie na granicy, w celu rozwiązania kwestii jej blokowania przez protestujących polskich rolników.

Prezydent Ukrainy wyraził oczekiwanie, że do spotkania dojdzie jeszcze przed drugą rocznicą wybuchu wojny w Ukrainie, który przypada w sobotę.

Na czwartkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk zapewnił, że rozumie sytuację i emocje po stronie ukraińskiej. Poinformował, że ustalono podczas jego wizyty w Kijowie, że odtworzony zostanie format, kiedy spotykają się w komplecie rządy polski i ukraiński.

- Umówiłem się z panem premierem Denysem Szmyhalem, za wiedzą prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że spotkanie obu rządów odbędzie się w Warszawie 28 marca. Mam nadzieję, że do tego czasu rozmowy techniczne na poziomie ministrów, wiceministrów doprowadzą do tego momentu, w którym to spotkanie będzie bardzo użyteczne, jeśli chodzi o kwestie granicy i naszej wzajemnej wymiany handlowej - podkreślił szef rządu.

d21du73

Tusk zapowiedział również, że w celu zapewniania 100 proc. gwarancji, że pomoc wojskowa i humanitarna będą docierały bez opóźnień na Ukrainę, na listę obiektów infrastruktury krytycznej zostaną wpisane przejścia graniczne z Ukrainą oraz wskazane odcinki dróg i torów kolejowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: PAP, WP Wiadomości

d21du73
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d21du73
Więcej tematów