Jaskra nie boli, ale oślepia
Jaskra jest chorobą podstępną - zwykle nie boli, a gdy pojawią się trudności z widzeniem, można już tylko zahamować postęp choroby - mówił prof. Jerzy Szaflik na konferencji z okazji obchodzonego po raz pierwszy Światowego Dnia Jaskry. Odpowiednie leczenie jaskry zapobiega
utracie wzroku.
Jaskra to grupa schorzeń spowodowanych podwyższonym ciśnieniem wypełniającego oko płynu - cieczy wodnistej. Wysokie ciśnienie prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, co jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku. Choć może rozwinąć się u każdego, przede wszystkim dotyka osoby po 45. roku życia, chorych na cukrzycę, krótkowidzów oraz członków rodzin, w których występowała jaskra.
Ponad połowa chorych na jaskrę nie zdaje sobie sprawy z choroby (w naszym kraju jest ich od 380 do 800 tysięcy). Tym ważniejsza jest profilaktyka. Niestety, działający w Polsce od zeszłego roku program badań profilaktyczny został właśnie przerwany.
Stopniowa utrata wzroku prowadzi na najpierw do ograniczenia pola widzenia ("widzenie tunelowe"), a następnie do pogorszenia ostrości wzroku i jego całkowitej utraty. Pacjenci często zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, gdy jaskra doprowadziła już do poważnych uszkodzeń. Wtedy można tylko zatrzymać postęp choroby. Dlatego, jak mówiła prof. Hanna Niżankowska, trzeba korzystać z każdej okazji do zbadania oczu - na przykład przy okazji dobierania nowych okularów.
Samo badanie ciśnienia w oku nie wystarczy - istnieje postać jaskry przebiegająca bez podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego. Znacznie pewniejsze jest badanie dna oka - dzięki niemu można wykryć ewentualne uszkodzenia i kontrolować skuteczność leczenia.
Leczenie jaskry opiera się przede wszystkim na podawaniu leków (w formie kropli do oczu). Ważne jest systematyczne ich stosowanie. Jak zaznaczył prof. Szaflik, konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki, preparaty łączące działanie kilku leków są skuteczniejsze, ponieważ pacjentowi łatwiej jest zakraplać jeden lek raz czy dwa razy dziennie niż kilka preparatów po kilka razy dziennie. Dlatego łączone leki przeciwko jaskrze powinny trafić na listę leków refundowanych.
U osób, którym nie pomagają leki, wykonuje się zabiegi laserowe. Natomiast przy rzadkiej jaskrze dziecięcej leczenie laserowe jest niezbędne pozwala wytworzyć drogę odpływu nadmiaru cieczy z oka.