Trwa ładowanie...
lustracja
06-09-2007 15:25

Jaskiernia prawomocnie uznany za "kłamcę lustracyjnego"

B. poseł SLD i b. minister sprawiedliwości
Jerzy Jaskiernia jest już prawomocnie uznany za "kłamcę
lustracyjnego". Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił
apelację obrony od takiego wyroku Sądu Lustracyjnego.

Jaskiernia prawomocnie uznany za "kłamcę lustracyjnego"
d2zc5ws
d2zc5ws

Adwokat Jaskierni może jeszcze złożyć kasację do Sądu Najwyższego - co lustrowany już zapowiedział. Dopiero po wyroku SN osoba uznana za kłamcę traci prawo do pełnienia funkcji publicznych (na razie nie wiadomo, na jaki czas: Trybunał Konstytucyjny uznał, że sąd musi mieć możliwość różnicowania tego czasu - nowelizacja ustawy lustracyjnej przewiduje, że ma to być od 3 do 10 lat).

Trwająca od 2000 r. lustracja 57-letniego Jaskierni - podejrzanego o zatajenie związków z SB z lat 70. - wróciła do sądu II instancji po tym, jak w lutym tego roku Sąd Najwyższy uchylił wyrok oczyszczający z zarzutu "kłamstwa lustracyjnego". SN zwrócił sprawę SA, aby ponownie ocenił wyrok nieistniejącego już Sądu Lustracyjnego I instancji z 2006 r. o "kłamstwie lustracyjnym" Jaskierni.

SN cofnął wtedy sprawę Jaskierni już po raz trzeci: raz uczynił to po wyroku o jego "kłamstwie lustracyjnym", dwa razy - po wyroku oczyszczającym go z takiego zarzutu Rzecznika Interesu Publicznego.

W 2006 r. Sąd Lustracyjny stwierdził w II instancji, że brak jest jakichkolwiek podstaw, by uznać, że Jaskiernia był agentem wywiadu PRL. Według sądu, Jaskiernię zarejestrowano jako tzw. kontakt operacyjny bez jego wiedzy i zgody. Współpracy materialnej nie było - uznał sąd. Według niego, sąd I instancji, uznając Jaskiernię za "kłamcę lustracyjnego", naruszył procedury, gdyż stwierdził, iż istniał raport, jaki Jaskiernia miał przekazać wywiadowi PRL po powrocie ze stypendium w USA w latach 70. Tymczasem dokument ten nie zachował się, choć instrukcje wywiadu nakazywały zmikrofilmowanie go. Dlatego sąd II instancji doszedł do wniosku, że raport ten "istniał tylko w notatce oficera".

d2zc5ws

W czwartek przed SA adwokat lustrowanego wnosił o zwrot sprawy do I instancji. Pion lustracyjny IPN był za utrzymaniem wyroku.

SA uznał, że po powrocie z USA Jaskiernia udzielił służbom operacyjnych informacji o kolegach z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Według SA, kwestia raportu ze stypendium w USA jest w tym przypadku drugorzędna.

Jaskiernia powiedział po wyroku, że SA nie wykonał tych zaleceń, o których mówił SN._ Oczywiście, że będzie kasacja, były już trzy, a będzie czwarta_ - dodał.

Wielokrotnie przekonywał on, że po powrocie z USA w latach 70. sporządził jedynie oficjalne sprawozdanie - "jak każdy stypendysta" - dla władz Uniwersytetu Jagiellońskiego._ Ono było przedmiotem wykorzystywania przez innych ludzi, ja na to nie miałem żadnego wpływu_ - zapewniał.

W 1992 r. Jaskiernia znalazł się na "liście Macierewicza" jako tajny współpracownik wywiadu PRL.

d2zc5ws
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zc5ws
Więcej tematów