Jarosław Sellin: polityka pamięci to niezbędny element polityki państwa
Polityka historyczna to niezbędny element polityki państwa - uważa wiceminister kultury Jarosław Sellin. Zapowiedział rozbudowanie infrastruktury muzealnej - mają powstać gmachy Muzeum Historii Polski i Muzeum Józefa Piłsudskiego, ale też Muzeum Pole Chwały Westerplatte i Muzeum Piaśnica.
Sellin przedstawił w Sejmie informację bieżącą w sprawie funkcjonowania muzeów w kontekście polityki historycznej państwa.
- Zaniechania w polskiej polityce historycznej zaowocowały m.in. tym, że co drugi dzień gdzieś w świecie zostaje użyte sformułowanie "polski obóz śmierci", "polski obóz koncentracyjny" czy "polski obóz zagłady" - mówił.
Zaniechania te to też - jak ocenił - "brak pełnej infrastruktury instytucjonalnej, w ramach której można byłoby prowadzić coś, co nazywany systemową, długofalową polityką historyczną".
- Przykład IPN, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich - to dowody, jak potrzebne są takie instytucje, by odkrywać historyczną prawdę, upowszechniać ją, rozbijać niesprawiedliwe stereotypy - powiedział Sellin.
Podkreślił, że obecny rząd proponuje "nową dynamikę w tej sprawie". - Tę infrastrukturę będziemy rozbudowywać - zapowiedział.
"To trzeba dokończyć"
W 2018 r., w stulecie niepodległości Polski, ma zostać otwarte - jak mówił - Muzeum Historii Polski. Przypomniał, że "projekt powstał już w roku 2006 r." i muzeum istnieje jako instytucja, jednak trzeba szybko zbudować jego gmach.
- Ostatnie osiem lat to były zaniechania, jeśli chodzi o budowę tego muzeum. Nie podejmowano przez wiele lat decyzji, gdzie to muzeum powinno być ulokowane i twardej decyzji o finansowaniu tej budowy - powiedział wiceminister kultury.
- Będzie to instytucja sztandarowa, pokazująca całość polskiego dorobku historycznego. Nurt krytyczny, istotny intelektualnie, nie może zdominować przekazu muzeum o tak sformułowanych celach. Nie może być wątpliwości, że Muzeum Historii Polski powstaje w duchu afirmacji i dumy z polskiej tradycji narodowej i państwowej, przy uwzględnianiu wszystkich nurtów, tworzących współczesną polską tożsamość - przekonywał Sellin.
Drugą instytucję, którą należy - jak mówił Sellin - "wreszcie dokończyć", jest Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. - Też chcemy, by to muzeum zostało otwarte w 100-lecie niepodległości - zapowiedział.
Z kolei Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, powinno - zdaniem Sellina - "przedstawiać w atrakcyjny sposób polską interpretację tego zdarzenia".
- Nie powinniśmy budować muzeum, które bawi się w opowieści jakichś uniwersalnych doznań, całej ludzkości w czasie II wojny światowej, bo każdy naród, każdy duży naród, który w tragedii II wojny światowej uczestniczył, opowiada raczej własną narrację, własną interpretację tego tragicznego zdarzenia - podkreślił.
Nowe muzea
Zapowiedział, że powstanie też Muzeum Pole Chwały Westerplatte. - To jedna z pierwszych decyzji ministra kultury, podjęta kilkanaście dni temu - poinformował.
Jako filia Muzeum Stuthoff ma powstać Muzeum Piaśnica. - Piaśnica to był pierwszy mord ludobójstwa w czasie II wojny światowej - przed Palmirami, przed Katyniem, przed Holokaustem - uzasadnił Sellin.
Poinformował też, że MKiDN wesprze budowę Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. - Chcemy też rozmawiać o Muzeum Dawnych Ziem Wschodnich Rzeczpospolitej. Dyskusja na ten temat już się toczy, w kilku miastach - dodał.
W planach jest też powstanie Muzeum Ziem Zachodnich we Wrocławiu. - Można pokusić się o inną nazwę - zastrzegł Sellin, dodając, że "chodzi o miejsce, w którym będziemy pokazywać polski dorobek po 1945 roku".