Trwa ładowanie...
d4k1lw5
11-06-2016 15:15

Jarosław Kaczyński wręczył Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego

• Jarosław Marek Rymkiewicz laureatem nagrody im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego
• "Rymkiewicz przeszedł nie tylko do historii literatury, ale także historii Polski"

d4k1lw5

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wręczył nagrodę im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego poecie i pisarzowi Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi. - Rymkiewicz przeszedł do historii polskiego ducha - podkreślił Kaczyński.

Wyróżnienie - statuetka "Światło wschodzi z ziemi" - jest przyznawane corocznie z okazji kolejnych edycji Kongresu Wielki Projekt twórcom kultury. - Są ludzie, którzy chcą pisać i piszą, chociaż wychodzi to nie najlepiej. Są tacy, którzy piszą i jest to drukowalne, są tacy, którzy piszą dobrze, są tacy, którzy bardzo dobrze, są tacy, którzy są w tej dziedzinie wybitni. Wreszcie są tacy, co jest bardzo rzadkie, którzy pisząc tworzą mit, to jest najwyższy stopień twórczości, najwyższy stopień literatury - powiedział Kaczyński, wręczając nagrodę.

Prezes PiS zaznaczył, że w przypadku Rymkiewicza jest to mit odnoszący się do narodu. - Mit szczególny, trudny, taki co to w naszym potocznym myśleniu jest traktowany jako przywara, wada, obciążenie; zmienia się w istotę polskości, nasz sztandar, naszą tożsamość i w jakiejś mierze zmienia się w naszą siłę - powiedział.

d4k1lw5

- Z całą pewnością jest to mit, który będzie się przyczyniał do tego, by to wielkie pytanie o to, czy warto być Polakiem i czy warto, by Polska trwała, stanie się pytaniem bogatszym, i co za tym idzie bogatsza, bardziej pełna będzie odpowiedź - dodał Kaczyński.

Według niego Rymkiewicz przeszedł nie tylko do historii literatury, ale także historii Polski, narodu i "historii polskiego ducha". - Historii polskiego ducha, która się toczy, która ma w swoich różnych dziejach wybitnych przedstawicieli, a która dzisiaj, w tym trudnym czasie, który nie sprzyja życiu duchowemu, odnalazła się znowu w tym wszystkim co tworzy i pisze dzisiejszy laureat - zaznaczył.

Rymkiewicz, dziękując za wyróżnienie, powiedział, że otrzymał wiele nagród, ale nagroda im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest dla niego szczególna. - Różni się od wszystkich nagród, które dotychczas dostałem. Jest dla mnie ich ukoronowaniem. Jest dla mnie niezwykła, bo jest to nagroda mienia Lecha Kaczyńskiego, związana jest z imieniem wielkiego prezydenta - podkreślił.

Podczas uroczystości byli obecni m.in. premier Beata Szydło i marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

W poprzednich latach laureatami nagrody im. L.Kaczyńskiego byli m.in. kompozytorzy Wojciech Kilar i Michał Lorenc, reżyser Lech Majewski i rzeźbiarz i scenograf Jerzy Kalina, a także pisarz Marek Nowakowski.

W skład kapituły wchodzą: Andrzej Gwiazda, Joanna Wnuk-Nazarowa, Zuzanna Kurtyka, Bogusław Nizieński, Jan Olszewski, prof. Zdzisław Krasnodębski oraz laureaci z lat ubiegłych.

d4k1lw5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4k1lw5
Więcej tematów