Trwa ładowanie...

Jarosław Kaczyński na konwencji PiS. "Stoimy na straży normalności"

Wybory parlamentarne 2019 już za 4 tygodnie. Prowadzące w sondażach PiS zorganizowało konwencję w Łodzi. Przemawiał tam m.in. prezes partii Jarosław Kaczyński, który przekonywał, że jego ugrupowanie będzie "stać na straży normalności".

Jarosław Kaczyński na konwencji PiS. "Stoimy na straży normalności"Źródło: East News, fot: Tomasz Jastrzębowski/REPORTER
d2kqbzw
d2kqbzw

Wybory parlamentarne 2019 byłyby w dużej mierze fikcją, gdyby w kampanii zapowiadało się jedno, później się tego nie robiło - powiedział Jarosław Kaczyński. Na konwencji w Łodzi prezes PiS zapewniał, że jego formacja okazała się wiarygodna. - Bez tego nie ma demokracji - przekonywał.

Jarosław Kaczyński zadeklarował też, że dla PiS najważniejsza jest rodzina. - Polska rodzina jest skałą. A PiS stoi na straży polskiej rodziny. I będzie stało. Stoi też na straży normalności. Tego, co jest zgodne z naturą - przekonywał prezes PiS.

Jarosław Kaczyński na konwencji PiS. "Stoimy na straży normalności"

- Jesteśmy tolerancyjni, jako naród, i my, jako formacja. Ale wielokrotnie mówiłem już: tolerancja tak, ale nie afirmacja wszystkiego, co komuś przyjdzie do głowy - powiedział Jarosław Kaczyński.

d2kqbzw

Polityk wyjaśnił też, co kryje się pod hasłem o budowie polskiego państwa dobrobytu. - To żadna abstrakcja. Obywatele wielu krajów doświadczali go po wojnie, niektórzy mieli 30 lat dobrobytu. Tę koncepcję pod koniec lat 80-tych wyrzucono do kosza, wprowadzając neoliberalizm gospodarczy - opowiadał Kaczyński.

Prezes PiS stwierdził, że tak powstał darwinizm społeczny, "najbardziej brutalny, antyludzki system, wyłączając systemy jawnie totalitarne". - Niektóre systemy nie mordowały wprost, ale kosztowały życie bardzo bardzo wielu ludzi, jak np. w Irlandii w XIX wieku - ocenił.

Mateusz Morawiecki: podnoszenie płacy minimalnej jest realne i korzystne

Podczas sobotnie konwencji PiS-u głos zabrał także Mateusz Morawiecki. Szef rządu ocenił, że podnoszenie płacy minimalnej nie jest nierealne i absurdalne, jak mówi PO. - To jest zjawisko realne i korzystne dla pracowników – stwierdził premier.

Morawiecki dodał, że PiS w kończącej się kadencji zrealizował kilka swoich zapowiedzi związanych z polityką gospodarczą. Były to transfery społeczne, przyciągnięcie inwestycji, tworzenie miejsc pracy oraz zmniejszanie bezrobocia.

d2kqbzw

Premier skrytykował neoliberalizm gospodarczy. Jego zdaniem, nie ma takiego państwa, które odniosłoby dzisiaj sukces bez inteligentnej ręki państwa. Dodał, że w ostatnich 4 latach wynagrodzenia wzrosły w wartościach realnych o ponad 20 proc.

- Nigdy wcześniej nie doprowadzono do takiego wzrostu płac. To jest nasze świadome założenie - wsparcie rodzin nie tylko od strony polityki społecznej, ale również pracy i płacy, jak najbardziej godnej płacy. Stąd też jest idea podnoszenia płacy minimalnej w cyklu szybszym, niż do tej pory - mówił Morawiecki.

Beata Szydło: od 2020 r. ok. 40 mld zł rocznie będzie przeznaczane na 500+

Konwencja w Łodzi częściowo miała formę "debaty". Uczestniczyli w niej Mateusz Morawiecki, Beata Szydło i Piotr Gliński.

Była premier mówiła głównie o sztandarowym projekcie swoje rządu. - Od 2020 r. około 40 mld zł rocznie będzie przeznaczane na program 500+. Do tej pory wydaliśmy na ten program około 80 mld zł - podkreśliła Beata Szydło.

d2kqbzw

Zdaniem byłej szefowej rząd program jest bardzo prosty. - Przekazujemy polskim rodzinom środki na wychowanie. Zaufaliśmy Polakom tak, jak oni zaufali nam - zapewniła Szydło.

Wśród innych programów społecznych wprowadzonych przez PiS wymieniła "Dobry start" (300 zł wyprawki szkolnej na każde dziecko), darmowe leki dla seniorów, dofinansowanie żłobków, przedszkoli oraz wsparcie dla osób niepełnosprawnych.

#JedziemyDalej

PiS zaprezentowało w Łodzi swój program wyborczy. Tematem sobotniego spotkania w wyborcami była rodzina. Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami polityków partii, każda kolejna konwencja będzie skupiona wokół jednego tematu.

Przed południem partia opublikowała w mediach społecznościowych najnowszy spot wyborczy. Wybory parlamentarne zaplanowano na 13 października.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2kqbzw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kqbzw
Więcej tematów