Jaros: budżet państwa nie powinien oszczędzać na dzieciach
"Priorytety w budżecie państwa trzeba określić inaczej, bo w ostatnich latach oszczędności robi się kosztem dzieci. Jest to niedopuszczalne" - powiedział Rzecznik Praw Dziecka Paweł Jaros. Sobota była drugim dniem Ogólnopolskiego Szczytu w Sprawach
Dzieci i obradującego równocześnie Forum organizacji pozarządowych.
Rzecznik powiedział, że zarówno przedstawiciele organizacji działających na rzecz dzieci, jak i delegaci szczytu przyjęli dokumenty określające główne cele polityki państwa wobec dzieci. Są nimi: wyrównanie szans edukacyjnych, zapewnienie opieki medycznej, zwalczenie biedy, przeciwdziałanie przemocy.
"Polska zobowiązała się podczas szczytu ONZ w sprawie dzieci, że do 2003 r. opracuje narodowy plan działania w sprawach dzieci. Zostało 7 miesięcy, a prace się ślimaczą" - powiedział Jaros. Dodał, że za opracowanie rządowego dokumentu odpowiedzialne jest ministerstwo edukacji.
Zdaniem rzecznika, dokumenty opracowane podczas szczytu wyznaczają dobry kierunek działań na rzecz dzieci; rząd powinien opracować swój plan na ich podstawie i jak najszybciej zacząć go realizować.
Strategiczne cele wytyczone przez przyjęty podczas szczytu dokument "Polska dla dzieci" to: 1. poprawa opieki okołoporodowej, dbałość o zdrowie i harmonijny rozwój młodego pokolenia; 2. zapewnienie odpowiedniego poziomu edukacji; 3. zapewnienie wychowania i bezpieczeństwa socjalnego w rodzinie i w systemie opieki społecznej; 4. ochrona przed przemocą i demoralizacją.
Twórcy dokumentu deklarują walkę z ubóstwem, przygotowanie i wdrożenie Narodowego Programu Zwalczania Ubóstwa i Wykluczenia Społecznego Dzieci i Młodzieży.
Według jego autorów, odpowiedzialnymi za realizacje zadań wobec dzieci i pozyskanie środków na ten cel są przedstawiciele władz publicznych wszystkich szczebli, organizacje pozarządowe i działające w sektorze prywatnym, a także wszyscy obywatele.