PolskaJarmark Dominikański ma już 744 lata

Jarmark Dominikański ma już 744 lata

Przez 23 dni, od 31 lipca do 22 sierpnia będzie trwał tegroczny Jarmark św. Dominika w Gdańsku. Tradycja tego najstarszego jarmarku w Polsce liczy 744 lata. Jego twórcami sa Ojcowie Dominikanie z gdańskiego klszatoru, który mocą bulli papieża Aleksandra IV otrzymali prawa do organizowania jarmarku w 1260 roku.

Gdański Jarmark św. Dominika to także jedna z największych imprez plenerowych w Europie. W tym roku, po raz pierwszy przez trzy tygodnie nieprzerwanie w mieście bursztynu odbywać się będą festiwale, koncerty, imprezy sportowe.

Po raz pierwszy także, bo po kilkudziesięcioletniej przerwie, w organizację Jarmarku czynnie włączą się dominikanie. Będzie można zwiedzać wnętrza kościoła przy klasztorze dominikanów; jest to jedyny kościół w Gdańsku, który przetrwał II wojnę światową, a więc zachowało sie w pełni jego wyposażenie. Zwiedzającym zostanie udostępniona wieża kościoła, strych klasztoru i katakumby, w których od XIV wieku spoczywają ciała zakonników.

W tym roku, podczas Jarmarku św. Dominika odbędzie się m.in. VIII (8)Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski, XXVII (27) Festiwal Muzyki Inspirowanej Folklorem "Dżwięki Północy" i VI (6) Międzynarodowy Festiwal Carillonowy ( czyt: Karijonowy). Gdańsk jest jedynym miejscem w Polsce, w którym są carillony. Carillon to zespół dzwonów i dzwoneczków, na których można grać różnego rodzaju melodie. Gra się w sposób specyficzny: pięściami na specjalnej klawiaturze, co wywołuje uderzenia dzwonów. Gdański Festiwal Carillonowy gromadzi europejskie sławy tego specyficznego instrumentu i cieszy się wielkim powodzenie wśród publiczności.

Rozpoczęły się już przygotowania do jubileuszowego, 750 Jarmarku św. Dominika, który odbędzie się za 6 lat. Organizatorzy planują, aby jubileusz bulli papieskiej nadającej gdańskim dominikanom prawa do organizowania jarmarku - uczcić postawieniem pomnika ich patronowi - świętemu Dominikowi.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)