Trwa ładowanie...
12-11-2014 08:40

Japonia: samospalenie w proteście przeciw nowej polityce obronności

Mężczyzna w Japonii dokonał publicznego samospalenia, najprawdopodobniej w akcie sprzeciwu wobec przyjętym przez władze zmianom w pacyfistycznej wcześniej polityce bezpieczeństwa kraju - podała BBC, powołując się na źródła policyjne i japońskie media.

Japonia: samospalenie w proteście przeciw nowej polityce obronnościŹródło: PAP/EPA, fot: Franck Robichon
d1us4vr
d1us4vr

Policja we wtorek wieczorem otrzymała zgłoszenie o mężczyźnie, który podpalił się w tokijskim parku Hibiya, niedaleko parlamentu i budynków rządowych. Po przewiezieniu do szpitala mężczyzna zmarł.

Według nieoficjalnych doniesień sprawa traktowana jest jako samobójstwo, a jako najbardziej prawdopodobny motyw wskazano sprzeciw wobec zmian w krajowej polityce obronności. Mężczyzna zostawił kamerę i list protestacyjny adresowany do premiera Shinzo Abego i prominentnych deputowanych, w którym potępia ostatnie zmiany.

Pacyfistyczna konstytucja Japonii, napisana po II wojnie światowej pod dyktando USA, zabraniała uciekania się do wojny lub "groźby użycia siły" w celu rozwiązania problemów międzynarodowych. Użycie japońskich sił zbrojnych dozwolone było jedynie w samoobronie.

W lipcu parlament przyjął jednak lansowane przez rząd Abego zmiany w ustawie zasadniczej, zgodnie z którymi kraj może uczestniczyć w "zbiorowej samoobronie", czyli np. w razie ataku przyjść z pomocą zagrożonemu sojusznikowi. Przeinterpretowanie pacyfistycznej konstytucji argumentowano potrzebą dostosowania się kraju do nowych wymogów bezpieczeństwa na świecie, wskazując m.in. zagrożenie ze strony Chin i Korei Północnej.

Wprowadzenie zmian sprowokowało wielotysięczne protesty w kraju i protesty władz w Pekinie Pjongjangu.

d1us4vr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1us4vr
Więcej tematów