Japonia przyjęła trzech uchodźców w ciągu pół roku. O azyl poprosiło ponad 8 tys. osób
Japonia przyjęła trzech uchodźców w pierwszej połowie 2017 r. mimo rekordowej liczby wniosków azylowych. Takie dokumenty złożyło 8 561 osób - poinformowały władze Kraju Kwitnącej Wiśni, które podkreślają, że społeczeństwo jest niechętne .
O tym, że wzrosła liczba osób "nadużywających statusu uchodźcy" poinformował Ysuhiro Hishida, przedstawiciel ministerstwa sprawiedliwości, zajmujący się aplikacjami azylantów.
W zeszłym roku Japonia przyjęła 28 uchodźców, podczas gdy liczba wniosków o azyl w tym kraju była rekordowo wysoka - 10901, co oznacza wzrost o 44 proc. w porównaniu z rokiem 2015, kiedy przyjęto 27 uchodźców.
Wśród uchodźców przyjętych w 2016 roku jest siedem osób z Afganistanu, cztery z Etiopii i trzy z Erytrei. Nie wiadomo, czy były wnioski o azyl od Syryjczyków i czy przyjęto uchodźców z Syrii.
Najwięcej wniosków azylowych złożyli w zeszłym roku w Japonii Indonezyjczycy; kolejne miejsca na tej liście zajęli Nepalczycy, Filipińczycy i Turcy. 97 cudzoziemcom przyznano prawo pobytu w Japonii ze względów humanitarnych, choć nie uznano ich za uchodźców.
Według Human Rights Watch polityka azylowa Japonii jest "fatalna". Japończycy nie chcą zasilać rynku pracy świeżą krwią, mimo że są oni najstarszym społeczeństwem na świecie - średnia wieku obywateli wynosi 47 lat. Zdaniem Kosuke Takeda, dyrektora rządowej agencji ds. promocji aktywności obywateli "Japonia nie może wyjść ze stagnacji gospodarczej, bo w związku ze spadkiem populacji kurczy się rynek" - donosił "Dziennik Gazeta Prawna". (Human Rights Watch informowała w zeszłym roku o 200 tys. pracowników z Chin i Wietnamu, którzy pracują w fabrykach, gospodarstwach, przy połowie ryb i na budowach, lecz według raportu HRW ich prawa są dość często łamane - w 2015 r. doszło do 3700 takich przypadków).
Od stycznia do września 2016 roku Japonia przekazała Wysokiemu Komisarzowi ONZ ds. Uchodźców 165 milionów USD. Ponadto premier Shinzo Abe obiecał we wrześniu ubiegłego roku 2,8 miliarda USD w ciągu trzech lat na pomoc w rozwiązywaniu globalnego kryzysu uchodźców. Japonia ma też przyjąć 150 syryjskich studentów, w tym także uchodźców, wraz z rodzinami, w ramach programu stypendialnego w ciągu pięciu lat - informowała Agencja Reutera w lutym.
Źródło: PAP,Reuters, Dziennik Gazeta Prawna, Human Rights Watch