Trwa ładowanie...

Janusz Zemke o odwołaniu szefa kontrwywiadu wojskowego i zarzutach o ustawianiu przetargów

- Minister obrony narodowej i premier powinni zweryfikować zarzuty zawarte w piśmie szefa SKW (Służby Kontrwywiadu Wojskowego) - uważa Janusz Zemke, były wiceminister obrony narodowej. - Moje doświadczenie wskazuje, że szefowie służb to nie są samobójcy i jeżeli coś takiego piszą, to mają jakieś materiały - powiedział w Polsat News.

Janusz Zemke o odwołaniu szefa kontrwywiadu wojskowego i zarzutach o ustawianiu przetargówŹródło: PAP, fot: Rafał Guz
d9ya7qf
d9ya7qf

- Będzie coraz bardziej gorąco - stwierdził w Polsat News Janusz Zemke, analizując sytuację w związku z dymisją szefa SKW gen. Janusza Noska, który oskarżył o ustawianie zakupów osobę odpowiedzialną za nowe nabytki w polskiej armii.

Jednocześnie Zemke przyznał, że nie cieszy go ta sytuacja. - Ja nad tym boleję, że to się tak rozgrywa wszystko - powiedział były wiceminister obrony narodowej. Zasugerował, by posłowie zaprosili na rozmowę obecnego szefa SKW.

Zdaniem europosła SLD, gen. Nosek nie został odwołany za Malbork (czytaj więcej o aferze korupcyjnej w Malborku). - Moim zdaniem to był pretekst - stwierdził w Polsat News Janusz Zemke.

Generał Skrzypczak lobbował?

Zemke zwrócił przy tym uwagę na pismo gen. Janusza Noska, w którym szef SKW przedstawia duże zarzuty w stosunku do osoby odpowiedzialnej za zakupy sprzętu wojskowego. Według artykułu na łamach "Rzeczpospolitej", chodzi o gen. Waldemara Skrzypczaka, który miał lobbować na rzecz jednego z izraelskich koncernów, ubiegających się o kontrakt na sprzedaż Polsce samolotów bezzałogowych.

d9ya7qf

Z taką informacją do SKW zgłosił się lobbysta zbrojeniowy innej firmy Michael Menachem (vel Mieczysław) Bull. W odpowiedzi gen. Skrzypczak zarzucił Bullowi szantaż i złożył formalne doniesienie do Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie w związku z inwigilacją jego osoby przez SKW, co jak komentuje "Rzeczpospolita", rozpoczęło "wojnę na haki w armii".

Zemke: sprawdzić zarzuty

- Dobrze byłoby także wiedzieć, czy te zarzuty szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego (gen. Noska - przyp.) mają jakieś podstawy, czy też ich nie mają. Moje doświadczenie wskazuje, że szefowie służb to nie są samobójcy i jeżeli coś takiego piszą, to mają jakieś materiały. Czy one są prawdziwe do końca, to nie wiem, ale to minister i premier muszą jakość tych materiałów zweryfikować - komentował w Polsat News Janusz Zemke.

Były wiceminister obrony uważa także, że obecnie na czele SKW powinien stanąć oficer Wojska Polskiego.

- Przypuszczam, że szefem SKW będzie ktoś z wnętrza wojska, bo mamy dzisiaj w obu służbach wojskowych, czyli i w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, i Wywiadu Wojskowego taką sytuację, że na ich czele stoją osoby, które się nie wywodzą z wojska, tylko przyszły do wywiadu z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Uważałem, że nie jest to najlepsze rozwiązanie. Pora, żeby szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego został któryś z oficerów polskiego wojska - mówił Zemke.

Źródło: Polsat News, "Rzeczpospolita"

d9ya7qf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9ya7qf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj