Na specjalnie zwołanej konferencji Tomaszewski wyjaśnił, że obecni liderzy RS AWS za bardzo przesunęli partię na prawo i doprowadzili do odejścia od reguł demokratycznych. Powiedział, że podejmuje najpierw próbę tworzenia komitetu wyborczego, a potem centroprawicowej partii o wartościach chrześcijańskich, chadeckich i rodowodzie solidarnościowym.
18 czerwca były wicepremier zamierza poinformować czy zamierzony cel udało mu się zrealizować. Czy ta misja mi się uda, będzie zależało od wielu moich politycznych przyjaciół - dodał zwracając się do swoich, nie wymienionych z imienia, zwolenników.
Według Tomaszewskiego, działania komitetu wyborczego AWS Prawicy są opóźnione i nowy komitet może szybko osiągnąć podobny stan przygotowań do wyborów. Na listach AWS Prawicy członkowie jego partii są dyskryminowani.
Zdaniem szefa sztabu wyborczego komitetu Prawo i Sprawiedliwość Ludwika Dorna, tworzenie przez Janusza Tomaszewskiego nowego centroprawicowego komitetu wyborczego to inicjatywa drobno efemeryczna. Są różne inicjatywy, które zapowiadają, że będą komitetami np. taka inicjatywa Alternatywa z posłem Karwowskim, będzie próbowało być komitetem Porozumienie Polskie Jana Łopuszańskiego - wpisze się w to też komitet Janusza Tomaszewskiego - twierdzi Dorn.
Tomaszewski był szefem sztabu wyborczego AWS. Po wygranych wyborach został wicepremierem i szefem MSWiA. We wrześniu 1999 r. odszedł z rządu, gdy wszczęto przeciwko niemu postępowanie lustracyjne. Sąd lustracyjny orzekł, że Tomaszewski nie współpracował z służbami specjalnymi PRL. Po wyroku Tomaszewski podjął próbę powrotu na scenę polityczną. Nie odzyskał jednak stanowiska sekretarza generalnego RS AWS, nie został też szefem komitetu wyborczego tego ugrupowania.(aka)