PolskaJanusz Palikot chce, by NIK zbadała działalność Nowaka jako ministra transportu

Janusz Palikot chce, by NIK zbadała działalność Nowaka jako ministra transportu

Wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o zbadanie całości działań zdymisjonowanego ministra transportu Sławomira Nowaka zapowiedział lider Twojego Ruchu Janusz Palikot. Poinformował też, że TR złoży poprawki do ustawy budżetowej zwiększające nakłady na kulturę.

Janusz Palikot chce, by NIK zbadała działalność Nowaka jako ministra transportu
Źródło zdjęć: © PAP | Adam Warżawa

- Uważamy za śmieszne odwoływanie ministra, który na co dzień wydaje miliardy złotych, z powodu niewpisania do deklaracji zegarka wartego siedemnaście tysięcy - powiedział Palikot we Wrocławiu.

Jak dodał, dziwi go dysproporcja między reakcją premiera na to, co się działo podczas wyborów tej partii na Dolnym Śląsku, gdzie "była prawdziwa afera", a reakcją na sprawę Nowaka. - Podejrzewam, że jest tu jakieś drugie dno i prawdopodobnie zabieg ten miał uprzedzić jakieś poważne zarzuty prokuratury dotyczące przetargów i funkcjonowania ministerstwa infrastruktury - ocenił Palikot.

- Odtransportowanie ministra Nowaka było poprzedzone denominacją ministra Rostowskiego, który niedawno zapowiedział odejście z rządu, a kilka dni temu minister Kudrycka sama o sobie powiedziała, że nie zdała egzaminu i również zapowiedziała rezygnację ze stanowiska w rządzie. Trwa więc pełzająca dekonstrukcja rządu Donalda Tuska, a jego premierem technicznym został prokurator generalny Andrzej Seremet - powiedział Palikot.

Lider TR zapowiedział, że jego partia chce zwiększyć wysokość środków przeznaczanych na kulturę do 1 proc. budżetu. Oświadczył, że posłowie TR złożą stosowne poprawki w czasie debaty budżetowej.

Jak mówił, kultura jest tak samo ważna jak armia, również z punktu widzenia polityki bezpieczeństwa narodowego. - Niestety nakłady na kulturę mieszczą się w granicach 1 mld zł, czyli jedynie 0,5 proc. budżetu państwa". Tymczasem, jak podkreślił, na armię wydajemy ponad 30 mld zł, a przecież odpowiedź na to, "czy to armia czy kultura pozwoliła zachować naszą tożsamość narodową i społeczną, nie jest wcale jednoznaczna".

- Te burdy i awantury, które widzieliśmy 11 listopada, w dużym stopniu wynikają z tego, że zaniedbywana kultura nie spełnia wszystkich funkcji, które powinna spełniać. Chodzi o to, żebyśmy w takich sytuacjach nie myśleli o pałkach i kominiarkach, ale o tym, co poprzez kulturę możemy zmienić w naszych relacjach wewnętrznych - przekonywał Palikot.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)