Trwa ładowanie...
d1see3a
01-10-2007 17:00

Janukowycz: sformujemy nowy rząd

Nowy ukraiński rząd sformuje Partia Regionów Ukrainy - oświadczył na głównym placu Kijowa, Majdanie Niepodległości, przywódca tego prorosyjskiego ugrupowania, premier Wiktor Janukowycz.

d1see3a
d1see3a

Zwyciężyliśmy i jestem przekonany, że uda nam się powołać rząd. Będzie to rząd zaufania narodowego - mówił Janukowycz do około 5 tysięcy zwolenników, zgromadzonych pod biało-niebieskimi flagami Partii Regionów.

"Pomost między Europą a Rosją"

Jesteśmy zdecydowani bronić naszego wyboru i nie damy zmienić jego wyników - podkreślił polityk, którego ugrupowanie po podliczeniu przez Centralną Komisję Wyborczą (CKW) ponad 80% głosów zajmuje pierwsze miejsce, z prawie 33% głosów.

Janukowycz ocenił jednocześnie, że siły prozachodnie - Blok Julii Tymoszenko i proprezydencki blok Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona (NU-LS) - nie będą w stanie porozumieć się w sprawie powołania tzw. pomarańczowej koalicji.

Siły, które stawiały sobie zadanie zwycięstwa za wszelką cenę, a przede wszystkim myślały o podziale stanowisk, nie będą w stanie się zjednoczyć - oświadczył.

d1see3a

Janukowycz powiedział, że będzie dążyć do powołania rządu złożonego z zawodowców, którzy, jak się wyraził, "zaprezentują wyższą szkołę pilotażu i poprowadzą Ukrainę naprzód".

Zrobimy też tak, że Ukraina będzie pomostem między Europą a Rosją - powiedział.

Wystąpienie premiera, wygłoszone w języku rosyjskim, trwało około 5 minut.

"Złota akcja" w rekach Łytwyna

Ukraińska CKW poinformowała kilka minut przed godz. 17.00 czasu polskiego, że na Partię Regionów Janukowycza zagłosowało prawie 33% wyborców.

d1see3a

Drugie miejsce zajmuje prozachodni, opozycyjny Blok Julii Tymoszenko z poparciem prawie 32%. Blok NU-LS zdobył prawie 15% głosów. Ugrupowania te ogłaszały przed wyborami, że to one utworzą większość parlamentarną, a w niedzielę, po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborczych, Julia Tymoszenko oświadczyła nawet, że przystąpi do formowania rządu już w poniedziałek. Zgodnie z ostatnim komunikatem CKW do ukraińskiego parlamentu przechodzą także komuniści (5,2%), Blok Wołodymyra Łytwyna (4,02%) i partia socjalistyczna, którą poparło 3,08% wyborców.

W rozmowach o przyszłej koalicji Partia Regionów może liczyć na komunistów i socjalistów, z którymi współpracowała w rozwiązanym przez prezydenta Wiktora Juszczenkę parlamencie.

"Złotą akcję", od której zależy, jaka większość powstanie na Ukrainie, trzyma jednak blok byłego przewodniczącego parlamentu Łytwyna.

d1see3a

Bój o nową większość parlamentarną wygra ten, kto da Łytwynowi więcej - ocenił wcześniej kijowski politolog Wadym Karasiow.

Oczekiwana przez część Ukraińców koalicja bloku Tymoszenko z NU- LS mogłaby przyspieszyć zmiany zbliżające państwo do integracji z Unią Europejską i NATO. Z drugiej strony rządy ugrupowań prozachodnich z pewnością nie ucieszyłyby sąsiadującej z Ukrainą Rosji.

Rządy Janukowycza, popierane przez inną połowę społeczeństwa, przypominają znane z czasów byłego prezydenta Leonida Kuczmy balansowanie między Rosją a Zachodem.

Janukowycz zapewnia, że chce członkostwa w UE, lecz neguje dążenie do NATO. Na Zachodzie traktowany jest z uprzejmą rezerwą. Przyczyną tego mogą być częste, niezapowiadane wizyty obecnego premiera w Moskwie. Dochodzi do nich przeważnie w chwilach ukraińskich kryzysów politycznych.

Jarosław Junko

d1see3a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1see3a
Więcej tematów