Trwa ładowanie...

Janukowycz otrzymał rosyjskie obywatelstwo

Ścigany przez władze w Kijowie obalony w lutym prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz otrzymał obywatelstwo Federacji Rosyjskiej - oświadczył doradca szefa ukraińskiego MSW Arsena Awakowa, Anton Heraszczenko.

Share
Janukowycz otrzymał rosyjskie obywatelstwo
Źródło: AFP, fot: STR
d25xt12

Miał mu je nadać tajnym dekretem prezydent Rosji, Władimir Putin. Jak twierdzi Heraszczenko, wraz z Janukowyczem rosyjskie obywatelstwo mieli otrzymać ukrywający się z nim w Rosji były premier Ukrainy Mykoła Azarow, były prokurator generalny Wiktor Pszonka oraz członkowie ich rodzin.

"Dowiedziałem się ze źródeł operacyjnych, że zdrajcom Ukrainy nadano obywatelstwo specjalnym, tajnym dekretem prezydenta Rosji, Putina w nagrodę za wierną służbę, której efektem było poderwanie bezpieczeństwa narodowego, obrony, systemu porządku prawnego i gospodarki (Ukrainy)" - napisał doradca ministra spraw wewnętrznych na swoim Facebooku.

Heraszczenko podkreślił, że Janukowycz, Azarow i Pszonka zostali "uhonorowani" przez Putina "za zdradę interesów narodowych Ukrainy, łamanie prawa tego kraju i zabijanie własnych obywateli".

d25xt12

Janukowycz, który został odsunięty od władzy przez parlament 22 lutego, jest ścigany listem gończym. Władze Ukrainy zarzucają mu m.in. nadużycia władzy i odpowiedzialność za śmierć ludzi podczas trwających od listopada 2013 roku do lutego br. masowych protestów wymierzonych w jego ekipę. Po ucieczce z Ukrainy były prezydent znalazł schronienie w Rosji.

Pod koniec lutego prokuratura generalna Ukrainy poinformowała o wszczęciu procedury ekstradycji Janukowycza. W kwietniu rosyjski prokurator generalny Jurij Czajka oświadczył, że nie widzi podstaw do wydania byłego prezydenta władzom w Kijowie.

d25xt12

Podziel się opinią

Share
d25xt12
d25xt12
Więcej tematów