"Janczarowie Husajna" zaskoczyli Amerykanów
Dowództwo wojsk USA nie spodziewało się, że irackie siły nieregularne będą stawiać zaciekły opór oddziałom inwazyjnym - pisze wtorkowy "Wall Street Journal", komentując
walki w pobliżu An-Nasirii nad Eufratem, gdzie konwój amerykański
poniósł straty w zasadzce przypisywanej Fedainom Saddama.
25.03.2003 | aktual.: 25.03.2003 21:22
W taktyce stosowanej przez Fedainów, nazywanych przez niektóre media zachodnie "prywatnymi janczarami Husajna", dziennik dopatruje się jednego ze źródeł trudności Amerykanów i Brytyjczyków w południowym Iraku.
"Opór stawiany przez nieregularne siły irackie złożone z aktywistów partii Baas, funkcjonariuszy tajnej policji i innych sił paramilitarnych działających w południowym Iraku zaskoczył planistów wojskowych, którzy oczekiwali, że siły te poddadzą się lub zdezerterują tak samo jak żołnierze sił regularnych" - pisze "WSJ". - "Wojskowi planiści najwyraźniej nie docenili desperacji, z jaką będą walczyć ci ludzie, często zawdzięczający Husajnowi nie tylko środki do życia, ale nawet samo życie".
Dziennik pisze, że Fedaini Saddama to często sieroty, od wczesnych lat życia wychowywane w duchu wdzięczności i podziwu dla władcy Iraku. Wielu z nich pochodzi z rodzinnych stron Saddama Husajna.
_ "Siły koalicyjne najwyraźniej nie zdały sobie sprawy, jak skutecznymi obrońcami miast mogą okazać się bojownicy walczący o ulice i rozpływający się wśród ludności cywilnej. Taką taktykę stosują Palestyńczycy przeciwko siłom izraelskim na Zachodnim Brzegu i w strefie Gazy. Zmusza ona wojskowych do przeprowadzania ataków odwetowych na terenach gęsto zaludnionych, przez co rośnie ryzyko zabicia niewinnych cywilów"_ - zauważa "WSJ".
Dodaje, że Amerykanie nie kryją, iż trudno im walczyć z Fedainami, bo nie przestrzegają oni zasad wojny, na przykład zbliżają się z białą flagą sygnalizującą chęć kapitulacji, po czym nagle atakują.
Dziennik wyraża obawę, że zaciekłość Fedainów i ich taktyka może zapowiadać, iż wojna z armią iracką przeobrazi się w wojnę z partyzantami, w której Ameryka utraci przewagę wynikającą ze znacznie większej siły rażenia. (mp)
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/pisane-ci-pisanie-6039096887997569a ) Skomentuj tę sprawę! Jak długo potrwa wojna? Czy Saddam Husajn zostanie usunięty? Kto go zastąpi? Czy rozbrojenie Iraku jest warte wielu ofiar wśród żołnierzy i ludności cywilnej.
Redakcja wiadomości WP zaprasza Cię do współredagowania naszego serwisu - prześlij nam Twój komentarz dotyczący powyższego tematu.