Jan Pyszko startuje w wyborach
Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała komitet wyborczy kandydata na prezydenta Jana Pyszko. 75-letni dr habilitowany nauk medycznych sam mówi o sobie, że jest kandydatem reprezentującym Polskę i Polonię.
28.06.2005 | aktual.: 08.06.2018 14:34
Przez kilkadziesiąt lat Pyszko mieszkał w Szwajcarii, gdzie pracował jako chirurg. Od 7 lat na stałe mieszka w Polsce. Jego hasło wyborcze to: "Dobry gospodarz dla Polski, troskliwy o Polaków w kraju i na emigracji".
Dotychczas zarejestrowanych zostało dziewięć komitetów, które zamierzają wystawić swych kandydatów na prezydenta w tegorocznych wyborach.
Wcześniej zarejestrowane zostały komitety: Zbigniewa Religi, Marka Borowskiego, Zbigniewa Rolińskiego, Macieja Giertycha, Leszka Bubla, Donalda Tuska, Lecha Kaczyńskiego i Stanisława Tymińskiego.
W wyborach prezydenckich kandydatów zgłaszać mogą tylko komitety wyborcze wyborców. Mają one czas do 15 sierpnia na zgłoszenie się do PKW w celu rejestracji.
Do utworzenia komitetu potrzebna jest m.in. pisemna zgoda kandydata na start w wyborach, w której powinny znaleźć się m.in. informacje o jego ewentualnej przynależności partyjnej, o udokumentowanym wykształceniu, wykonywanym zawodzie i miejscu pracy.
Wyrażając zgodę na start w wyborach, kandydat musi też złożyć w PKW oświadczenie lustracyjne. Komisja przekazuje to oświadczenie Sądowi Apelacyjnemu w Warszawie, który wszczyna postępowanie lustracyjne z urzędu.
Kandydaci, którzy już złożyli takie oświadczenia, np. posłowie i senatorowie, informują tylko o tym fakcie na piśmie PKW.
Aby zarejestrować komitet, trzeba do zgłoszenia składanego w PKW dołączyć m.in. co najmniej 1000 podpisów z poparciem dla danej kandydatury. Od momentu rejestracji komitet może wykonywać zadania wynikające z ordynacji, m.in. rozpocząć zbieranie 100 tys. podpisów z poparciem koniecznych do zarejestrowania w PKW kandydata na prezydenta.