Trwa ładowanie...
dzvotor

Jan Piekło: Goebbels mógłby uczyć się od Putina

Władimirowi Putinowi chodzi o zgodę Zachodu na ustanowienie nowego podziału wpływów na kontynencie, czyli o "nową Jałtę" - ocenia Jan Piekło. Dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI uważa, że prezydent Rosji umiejętnie "rozmiękcza" Unię Europejską. - Jest mistrzem manipulacji. Goebels mógłby wiele nauczyć się od Putina.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jan Piekło: Goebbels mógłby uczyć się od Putina
(PAP/EPA, Fot: ALEXEY DRUGINYN)
dzvotor

Bieżące informacje o sytuacji na Ukrainie

Zdaniem gościa PR24, po trwających aktualnie w Berlinie, rozmowach szefów dyplomacji Rosji, Ukrainy, Niemiec oraz Francji nie można spodziewać się wiele. Jan Piekło przewiduje, że dyplomacja rosyjska i tym razem wykorzysta różnice w polityce poszczególnych europejskich stolic. - Bieżące interesy, natury gospodarczej, przesłonią istotę wydarzeń i uniemożliwią krajom członkowskim Wspólnoty zademonstrowanie jedności. Oceniam to jako dość przerażające - podkreśla.

Otwarta inwazja Rosji?

dzvotor

Zdaniem eksperta, na wschodzie Ukrainy może dojść do otwartej inwazji wojsk rosyjskich. W związku z taką możliwością, nie wolno pozostawić działań Rosji bez zdecydowanej reakcji. - Nie może być milczącej zgody na podział zaatakowanego kraju, bo na tym z pewnością się nie skończy - przestrzega. Piekło przypomniał w tym kontekście politykę Hitlera, samotność Polski i Czechosłowacji, układ zawarty - jak powiedział - "dla świętego spokoju" Europy - w Monachium, rok przed II wojną światową.

Jan Piekło porównał też obecny konflikt na wschodzie Ukrainy do konfliktu sprzed kilku lat o gruzińskie terytoria: Osetię Południową i Abchazję. Jego zdaniem, propaganda rosyjska była podobna, można też porównać stosunek świata do tych wydarzeń. Przywołał słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego: "Teraz Gruzja, potem Ukraina, później kraje bałtyckie i Polska."

Ekspert zwrócił uwagę na intensywność obecnej rosyjskiej kampanii propagandowej dotyczącej konwoju z pomocą humanitarną dla wschodniej Ukrainy. Według jego słów, celem jest "rozmydlenie Unii" i przysłonięcie pamięci o ofiarach zestrzelonego niedawno z rosyjskiej broni pasażerskiego Boeinga 777.

Więcej informacji o zestrzeleniu Boeinga na Ukrainie

dzvotor

Podziel się opinią

Share

dzvotor

dzvotor
Więcej tematów