Jan Paweł II: trwalsza Europa o chrześcijańskich korzeniach
Jan Paweł II, ogłaszając w niedzielę sześcioro nowych błogosławionych, podkreślił, że "jedność
kontynentu europejskiego będzie bardziej trwała, jeśli oprze się ją na chrześcijańskich korzeniach".
O jedności europejskiej papież mówił, nawiązując do nowo beatyfikowanego zakonnika, kapucyna Marka z Aviano, który uczestniczył w odsieczy wiedeńskiej. Nazwał go "obrońcą wolności i jedności chrześcijańskiej Europy".
"Dla kontynentu europejskiego, który w tych latach otwiera się na nowe perspektywy współpracy - powiedział Jan Paweł II - błogosławiony Marek z Aviano jest przypomnieniem, że jedność kontynentu będzie trwała, jeśli oprze się ją na wspólnych chrześcijańskich korzeniach" - powiedział Jan Paweł II.
W przemówieniu poprzedzającym Regina Coeli, południową modlitwę do Królowej Niebios, odmawianą w okresie wielkanocnym, papież przypomniał po polsku, że "Marco d'Aviano jest związany z naszą historią".
Jan Paweł II podkreślił, że nowy błogosławiony "to właśnie ten legat, który po zwycięstwie Jana Sobieskiego nad Turkami pod Wiedniem zawiózł do papieża jego informację, która brzmiała tak: <> (Przyszedłem, zobaczyłem, Bóg zwyciężył)".
Krótkie, zaimprowizowane przez papieża przemówienie po polsku nagrodziły oklaskami uczestniczące w ceremonii beatyfikacji polskie pielgrzymki, zorganizowane między innymi przez polską Akcję Katolicką, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży KSM i Akademię Muzyczną z Poznania.
Przyłączyli się do nich Polacy, skupieni wokół Ośrodka Duchowości Bożego Miłosierdzia, powstałego przed dziesięciu laty w Rzymie.
Papież, zarówno w homilii jak i w przemówieniu na zakończenie uroczystości nawiązał do obchodzonego w pierwszą niedzielę po Wielkanocy święta Bożego Miłosierdzia i do postaci św. Faustyny Kowalskiej.
W homilii papież zacytował po polsku słowa "Jezu ufam Tobie!", jakimi modliła się św. Faustyna Kowalska i przypomniał postać świętej, porównując do niej nowo beatyfikowaną Giulię Salzano (1846-1929).
Przemawiając następnie po polsku na zakończenie uroczystości biskup Rzymu powiedział: "dziś łączymy się w modlitwie z sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach, upraszając potrzebne łaski dla nas i całego świata".
Wraz z Markiem z Aviano (1631-1699) i Giulią Salzano, papież beatyfikował pięcioro Włchów: założyciela Rodziny św. Pawła ks. Giacomo Alberione (1884-1971) i założycielki żeńskich zgromadzeń zakonnych: Marię Cristinę Brando (1856-1906), Eugenię Ravasco (1845-1900) i Marię Domenikę Mantovani (1862-1934). (an)