ŚwiatJan Paweł II i Żydzi - wystawa w Nowym Jorku

Jan Paweł II i Żydzi - wystawa w Nowym Jorku

"Jan Paweł II i społeczność żydowska" to
temat wystawy, uroczyście otwartej w Muzeum
Dziedzictwa Żydowskiego na nowojorskim dolnym Manhattanie.

Jej motywem przewodnim są słowa Jana Pawła II wypowiedziane w 50. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim. Jako chrześcijanie i żydzi, podążając za przykładem wiary Abrahama, zostaliśmy wezwani by błogosławić światu. To jest wspólne zadanie, które nas czeka. Dlatego jest konieczne dla nas chrześcijan i żydów, byśmy w pierwszej kolejności pobłogosławili siebie wzajemnie.

Miejmy nadzieję, że ludzkość będzie postępowała według tego, co chciał przekazać Papież-Polak - powiedział w czasie środowej uroczystości gość honorowy wystawy Jerzy Kluger, żydowski przyjaciel Karola Wojtyły. W połowie września ekspozycję odwiedzi żona prezydenta RP Maria Kaczyńska - poinformowała

Gubernator stanu Nowy Jork George Pataki przypomniał, że wystawa została otwarta kilka dni przed 5. rocznicą największego zamachu terrorystycznego na Amerykę i zaledwie kilka ulic od Strefy Zero. 11 września 2001 r. pokazał, co znaczy nietolerancja i zaślepienie. Jan Paweł II miał całkowicie odmienne myślenie, które przeciwstawiało się temu, co stało się na World Trade Center - mówił w czasie uroczystości gubernator Nowego Jorku.

Przez 20 lat pontyfikatu tego papieża w sprawie stosunków chrześcijańsko-żydowskich zostało zrobione więcej niż przez dwa tysiące lat- podkreślił rabin Israel Singer, szef Międzynarodowego Komitetu Żydów ds. Konsultacji Międzyreligijnych. Z kolei szef Muzeum David Marwell zaznaczył, że jest to jedyna tego typu wystawa na świecie. Zwiedzający ekspozycję symbolicznie podążają śladami całego życia Karola Wojtyły od narodzin w Wadowicach po napisany przed śmiercią w Watykanie testament. Na wystawie jest widoczne zdjęcie kościoła w Wadowicach, jak go widział z okna swojego domu przyszły papież.

Przedstawione jest życie społeczności żydowskiej w Polsce. "W Wadowicach mieszkało 10 tysięcy katolików i dwa tysiące żydów. Nie było to czymś nadzwyczajnym w miejscowościach w Polsce - katolickim państwie, gdzie w XVIII wieku mieszkało osiemdziesiąt procent wszystkich żydów świata" - informuje tablica z okresu wadowickiego. Zwiedzający wystawę mogą zostawić swoje modlitwy na karteczkach w replice Ściany Płaczu z Izraela, podobnie jak to zrobił papież-Polak w 2000 roku. Organizatorzy ekspozycji informują, że wszystkie zostaną przekazane do Jerozolimy po zamknięciu ekspozycji.

Na wystawie znajdują się eksponaty wypożyczone m.in. z muzeów w Wadowicach, Auschwitz-Birkenau i Waszyngtonie. Ekspozycja będzie czynna do lutego 2007 roku.

Paweł Maciąg

Źródło artykułu:PAP
muzeumpapieżusa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)