Jan Dworak: niepłacenie abonamentu to lekceważenie państwa
Prezes Telewizji Polskiej Jan Dworak ostrzegł, że spadek wpływów z abonamentu stanowi zagrożenie dla misji edukacyjnej mediów publicznych. Podkreślił też, że niepłacenie abonamentu dowodzi lekceważącego stosunku obywateli do państwa.
29.07.2004 | aktual.: 29.07.2004 11:03
Jan Dworak, który był gościem "Sygnałów Dnia" w Pierwszym Programie Polskiego Radia, powiedział, że dziwi się negatywnemu nastawieniu prasy do planów powierzenia listonoszom kontrolowania, czy mamy zarejestrowany telewizor lub odbiornik radiowy. Według prezesa TVP, taki ton artykułów prasowych oznacza zgodę na łamanie prawa. Jan Dworak podkreślił, że nie powinniśmy na to przystawać, gdyż z małych rzeczy, takich jak abonament, rodzi się lekceważący stosunek do rzeczy o wiele poważniejszych.
Gość "Sygnałów Dnia" zaznaczył, że abonament jest instytucją, która funkcjonuje w całej Europie. Dodał, że we wszystkich krajach, w których są silne media publiczne, są one finansowane właśnie z abonamentu. Jan Dworak podkreślił, że spadek wpływów z tych opłat jest szczególnie odczuwalny w radiu gdzie abonamet stanowi około 80% przychodów. Dla Telewizji Polskiej spadek ten nie jest tragiczny, ale - jak zaznaczył jej prezes - istotny. Dlatego Jan Dworak zaapelował, by bronić wpływów z abonamentu, gdyż nic nie zastąpi Pierwszego, Drugiego czy Trzeciego Programu Polskiego Radia, które już po pierwszych minutach są odróżnialne od wszystkich innych rozgłośni.
Prezes TVP przypomniał, że na wiosnę wraz z prezesem Polskiego Radia Andrzejem Siezieniewskim wystąpili z propozycją, by Sejm zajął się kwestią abonamentu, gdyż obecny stan prawny został zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny. Jan Dworak podkreślił, że miała to być inicjatywa międzyklubowa. Tak się jednak nie stało. Zdaniem prezesa TVP, jest mało prawdopodbne by przed wyborami parlamentarnymi jakiś klub podjął tę inicjatywę.