Trwa ładowanie...
d88nxkq
IAR

Jamala "bohaterką narodową" Ukrainy. W Kijowie witały ją tłumy

• Tłumy witały Jamalę w Kijowie • Wokalistka wróciła na Ukrainę ze Sztokholmu po wygranej w konkursie piosenki Eurowizji • Piosenkarka zwyciężyła kompozycją własnego autorstwa poświęconą deportacji Tatarów z Krymu • Chęć zorganizowania przyszłorocznego konkursu wyraził już mer Kijowa Witalij Kliczko, jak i władze Odessy
Share
Jamala "bohaterką narodową" Ukrainy. W Kijowie witały ją tłumy
Źródło: PAP/EPA, Fot: Sergey Dolzhenko
d88nxkq

Wokalistkę witano niczym bohatera narodowego. Na stołecznym lotnisku Boryspol zebrało się kilkuset fanów Susany Dżamaladynowej, czyli Jamali. Wielu witających gwiazdę było ubranych w ukraińskie stroje narodowe. W rękach trzymano flagi ukraińskie i krymskotatarskie.

Pojawienie się Jamali w hali przylotów wywołało prawdziwą euforię. Skandowano: "Dziękujemy, Jamala", "Krym to Ukraina!".

Artystka w wypowiedzi dla prasy podkreślała, że jej piosenka i wygrana, to zwycięstwo prawdy o krymskich Tatarach i Ukrainie. Jak mówiła, przez wiele lat historia deportacji Tatarów była ukrywana. Jednak - zaznaczyła artystka - sprawiedliwość jest i jeśli coś się robi z czystym sercem, to prawda zwycięży.

d88nxkq

Ukraiński minister kultury Jewhen Nyszczuk zapowiedział, że Jamala otrzyma honorowy tytuł Narodowego Artysty Ukrainy. Wcześniej gratulacje piosenkarce złożył prezydent Petro Poroszenko.

Zgodnie z regulaminem Eurowizji, kraj zwycięzca powinien zorganizować kolejny konkurs. Mer Kijowa Witalij Kliczko zapewnił już, że stolica Ukrainy jest w stanie godnie przyjąć artystów. Również władze nadmorskiej Odessy poinformowały, że miasto chciałoby zostać gospodarzem przyszłorocznej Eurowizji.

d88nxkq

Podziel się opinią

Share
d88nxkq
d88nxkq
Więcej tematów