Jaki jest stan zdrowia Ziobry? Przekazał nowe wiadomości
Podczas poniedziałkowej komisji śledczej ds. Pegasusa jednogłośnie przegłosowano wezwanie Zbigniewa Ziobry w roli świadka. Czy pozwoli na to stan zdrowia chorującego na nowotwór polityka? Zdaniem Jacka Ozdoby, obecnie jest to wykluczone.
Zbigniew Ziobro zostanie wezwany przed komisję śledczą ds. Pegasusa jako świadek. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy stan zdrowia chorującego na nowotwór polityka na to pozwoli.
- Jego stan zdrowia uniemożliwia prowadzenie jakiejkolwiek kampanii. Sytuacja jest poważna. Jest po chemioterapiach, radioterapii. Kontakt jest utrudniony, praktycznie go nie ma - mówił o stanie zdrowia Zbigniewa Ziobry Jacek Ozdoba w Radiu ZET. Stanowczo zaprzeczył tym samym, jakoby możliwy był start Zbigniewa Ziobry w wyborach do europarlamentu.
- Stąd dzisiejszy wniosek, żeby stawił się przed komisją w konsultacji z lekarzami. Żeby zaplanować też funkcjonowanie komisji (śledczej ds. Pegasusa - red.) - dodał poseł Suwerennej Polski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
KO pójdzie w ślady PiS? Wiceminister kluczy ws. mieszkań
Na pytanie Beaty Lubeckiej, czy w związku z tym Ziobro nie powinien zrezygnować z mandatu poselskiego, Ozdoba odparł, że "nie ma powodu, żeby o tym dyskutować". - Efekty leczenia będzie można ocenić dopiero po pewnym czasie. Wielu parlamentarzystów chorowało, wyłączało się, tak jak jedna z posłanek. Trzymam za nią kciuki, wiem, że dobrze jej poszła walka z rakiem. Mam nadzieję, że tak będzie też w przypadku posła Zbigniewa Ziobry - podkreślił gość w Radiu ZET.
Komisja śledcza ds. Pegasusa
W poniedziałek rozpoczęło się posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa. Podczas głosowania wyłoniono osoby, które zostaną wezwane w roli świadków. Oprócz Zbigniewa Ziobry, przed komisją stawi się m.in. Jarosław Kaczyński, Beata Szydło, Maciej Wąsik, Mariusz Kamiński, Krzysztof i Dorota Brejzowie i Marian Banaś.
W trakcie obrad podano też listę osób, które potencjalnie były inwigilowane systemem Pegasus. Padły nazwiska m.in. Krzysztofa Brejzy, Ryszarda Brejzy, Adama Hoffmana, Romana Giertycha, Jacka Karnowskiego, Waldemara Skrzypczaka. Wspomniano również o Grzegorzu Napieralskim czy Mariuszu Antonim Kamińskim (pośle PiS w latach 2007-2015).
Komisja śledcza ds. Pegasusa ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję w okresie od 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz. Będzie również badała, czy działania operacyjno-rozpoznawcze prowadzone z wykorzystanie Pegasusa wobec polskich obywateli były legalne, prawidłowe i celowe.
Źródło: Radio ZET, WP Wiadomości