Trwa ładowanie...

Jaka pogoda na Wielkanoc 2019. Są pierwsze prognozy

Jest szansa, że Święta Wielkanocne 2019 będą ciepłe, a temperatury sięgną nawet 18 - 20 stopni C. Długoterminowa prognoza zakłada, że od Wielkiej Soboty 20 kwietnia rozpocznie się okres ciepłej pogody, bez opadów, za to z przewagą słońca.

Share
Jaka pogoda na Wielkanoc 2019. Są pierwsze prognozy
Źródło: East News, Fot: Wojciech Wojtkielewicz
d3fcmpv

To dopiero wstępne przewidywania komputerowych modeli pogodowych. Te, analizując wydarzenia w pogodzie na dalej niż 5 dni, muszą opierać się na założeniach. Wiele zależy tu od układów atmosferycznych, które przechodząc nad Polską, będą dyktować pogodę. Na kilka dni przed Wielkanocą w prognozach widać przechodzącą przez kraj falę deszczów i ochłodzenia.

Jaka będzie pogoda na Wielkanoc 2019 - takie pytanie zadaje sobie coraz więcej osób, bo coraz popularniejsze jest traktowanie tych świąt jako przerwy urlopowej. Z kalendarza Świąt Wielkanocnych 2019 wynika, że biorąc z pracy 7 dni wolnego, można połączyć świąteczne dni z długim weekendem majowym. W efekcie daje to 16 dni przerwy od pracy.

d3fcmpv

Pogoda na Wielkanoc 2019. Wielka sobota słoneczna

Jak wynika z najnowszych danych serwisu AccuWeather, w Wielki Piątek 19 kwietnia rozpocznie się okres ciepłej pogody. W Wielką Sobotę temperatury w większości kraju sięgną 18-20 stopni. Ten dzień ma należeć do najbardziej słonecznych tego okresu. W niedzielę oraz poniedziałek ma zrobić się już bardziej pochmurno, ale deszcz nie jest przewidywany.

Temperatury w kwietniu. Jest szansa na ciepłą Wielkanoc 2019 AccuWeather
Temperatury w kwietniu. Jest szansa na ciepłą Wielkanoc 2019 Źródło: AccuWeather, Fot: WP

Jednocześnie za dnia oraz nocą temperatury będą o kilka stopni wyższe od średniej wieloletniej. To efekt postępującego w Polsce ocieplenia klimatu. Przypomnijmy, że ubiegłoroczny kwiecień należał do rekordowo ciepłych w historii pomiarów meteorologicznych. Pod koniec miesiąca Polskę nawiedziła fala upałów właściwych raczej dla lipca. Tym razem cieplej ma być tylko o 2 stopnie C, w porównaniu do średniej temperatur z wieloletnich obserwacji.

Podobny scenariusz przewiduje komputerowy model obliczania pogody Global Forecast System. Aktualnie jego przewidywania kończą się na sobocie 20 kwietnia. Ma to być ciepły i słoneczny dzień, bez opadów. GFS pokazuje niespodziankę. 22 stopnie C termometry mogą pokazać już 13 kwietnia.

13 kwietnia, najcieplejszy dzień miesiąca w prognozach GFS
13 kwietnia, najcieplejszy dzień miesiąca w prognozach Źródło: GFS, Fot: WP

Pogoda na kwiecień. Kolejny tydzień

- Obecnie jest już sucho, w lasach panuje wysoki stopień zagrożenia pożarowego, a w najbliższych dniach sytuacja przeważnie (poza południem kraju) niewiele się poprawi. Szansę na opady widać w przyszłym tygodniu , czyli 8-14 kwietnia - ocenia zespół serwisu MeteoGroup Polska. Na przygotowanej przez nich animacji widać, że najwięcej deszczu spadnie w południowo-zachodniej Polsce.

To ratunek dla roślin wschodzących właśnie teraz, gdy gleba osuszana była silnym wiatrem. - Pamiętajmy, że ciepła i sucha wiosna zwiększa ryzyko fal upałów i suszy latem - dodają eksperci z MeteoGroup Polska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3fcmpv

Podziel się opinią

Share
d3fcmpv
d3fcmpv
Więcej tematów