Trwa ładowanie...
d32u6od
IAR

Jaka będzie ostateczna opinia Komisji Weneckiej? "PiS się boi"

• Stanisław Karczewski: źle się stało, iż projekt opinii Komisji Weneckiej wyciekł do mediów
• Karczewski: dobre byłoby przełożenie terminu opublikowania raportu na czerwiec
• Kierwiński: PiS gra na czas ws. Komisji Weneckiej
• Władysław Kosiniak-Kamysz uważa, że PiS boi się opinii Komisji Weneckiej
• "Jeżeli Kaczyński uzna, że trzeba poświęcić któregoś ministra, to nic nie stanie na drodze tej decyzji"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jaka będzie ostateczna opinia Komisji Weneckiej? "PiS się boi"
(WP, Fot: Andrzej Hulimka)
d32u6od

Marszałek Stanisław Karczewski wyraził nadzieję, że Komisja Wenecka przychyli się do wniosku o przełożenie terminu wydania opinii na temat Polski. Zaproponował to wiceminister spraw zagranicznych.

Stanisław Karczewski powiedział w radiowej Jedynce, że źle się stało, iż projekt opinii Komisji Weneckiej, który zawiera klauzulę niejawności, wyciekł do mediów. Zostało to wykorzystane do walki politycznej, co nie sprzyja rozwiązaniu problemów w Polsce, a taki cel miało zaproszenie Komisji Weneckiej - zauważył marszałek. - Na razie został osiągnięty cel zupełnie odwrotny - dodał.

Rzecznik Komisji Weneckiej powiedział, że ujawniony tekst jest jedną z wersji opinii. Stanisław Karczewski mówił, że w tej sytuacji dobre byłoby przełożenie terminu opublikowania raportu na czerwiec, dałoby to czas na uspokojenie emocji i przygotowanie lepszej opinii. Marszałek Senatu przypomniał, że Komisja zbiera się kilka razy w roku, więc przesunięcie publikacji o jedną sesję nie powinno stanowić problemu.

d32u6od

Stanisław Karczewski uważa, że "zaproszenie Komisji Weneckiej do Polski mogło nastąpić później". O opinię do tego organu zwrócił się w grudniu minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Zdaniem Stanisława Karczewskiego, Komisja i tak zapewne przyjechałaby do Polski, żeby ocenić sytuację wokół Trybunału Konstytucyjnego. - Gdyby przyjechała później, myślę, że byłoby lepiej, miałaby szerszy pogląd i mogłaby zobaczyć więcej - mówił marszałek Senatu.

Kierwiński: PiS gra na czas ws. Komisji Weneckiej

Zdaniem posła Platformy Obywatelskiej Marcina Kierwińskiego, gościa radiowej Jedynki, nie ma żadnego powodu, by to opóźniać, a PiS w ten sposób "gra na czas".

Jak mówił Kierwiński, rząd chce jak najbardziej odsunąć w czasie wydanie opinii na temat zmian w Trybunale Konstytucyjnym, która będzie dla niego "miażdżąca". Gość Jedynki przypomniał, że według Jarosława Kaczyńskiego Komisja Wenecka została zaproszona do Polski zbyt wcześnie.

d32u6od

Dlatego - zdaniem Kierwińskiego - w tej sprawie szef MSZ Witold Waszczykowski walczy również o swoje stanowisko. - Przyzwyczaił się do stołka, wie, że skrytykował go prezes Kaczyński. Zdaje sobie sprawę, że to mogą być jego ostatnie dni w ministerstwie - powiedział poseł PO.

Kosiniak-Kamysz o Komisji Weneckiej

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz uważa, że PiS boi się opinii Komisji Weneckiej. Zdaniem gościa radiowej Trójki, MSZ sugerując przesunięcie terminu wydania opinii, gra na zwłokę.

Władysław Kosiniak-Kamysz uważa, że rząd chce zyskać na czasie i lepiej przygotować się do raportu. Przesunięcie terminu wydania opinii na czerwiec zasugerował wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Stępkowski.

d32u6od

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz dodał, że za całą sprawę szef dyplomacji Witold Waszczykowski może zapłacić dymisją. - Jeżeli Jarosław Kaczyński uzna, że trzeba poświęcić któregoś ministra, to nic nie stanie na drodze tej decyzji - ani zbliżające się Światowe dni Młodzieży, ani szczyt NATO w Warszawie - powiedział prezes PSL.

W lutym do Warszawy przyjechała pięcioosobowa delegacja Komisji, która spotkała się między innymi z prezydentem, przedstawicielami rządu, parlamentu, Trybunału Konstytucyjnego oraz wymiaru sprawiedliwości.

W dniach 11-12 marca Komisja Wenecka na posiedzeniu w pełnym składzie ma przyjąć opinię w ostatecznym kształcie.

d32u6od

Podziel się opinią

Share
d32u6od
d32u6od
Więcej tematów