Trwa ładowanie...
polacy
+1
27-05-2011 07:30

Jak zostać obywatelem USA? To nic trudnego

Według danych z ostatniego amerykańskiego spisu powszechnego, w 2008 roku obywatelami USA zostało niemal 15 tysięcy Polaków. To najwięcej od ośmiu lat. Spośród krajów europejskich to właśnie Polacy stanowią najliczniejszą grupę nowych obywateli Stanów Zjednoczonych.

Jak zostać obywatelem USA? To nic trudnegoŹródło: Paul J. Richards
d1dzbng
d1dzbng

W 2009 roku ludność USA liczyła 307 mln osób, z czego 38,5 mln, czyli 1 na 8 mieszkańców, urodziło się poza Stanami Zjednoczonymi. Tendencje imigracyjne na przestrzeni lat bardzo się zmieniły. Jeszcze w 1960 roku 75% imigrantów stanowili przybysze z Europy. Obecnie jest ich niecałe 13%. Ponad 80% imigrantów to osoby urodzone w krajach Ameryki Łacińskiej i Azji. Z tych regionów świata rekrutuje się też największa liczba nowych obywateli amerykańskich.

Zostań fanem Polonii na Facebooku

Najwięcej jest oczywiście Meksykanów. Na drugim miejscu są Hindusi. Trzecie miejsce zajmują Filipińczycy. Polacy w tej kategorii zajmują dopiero 16 pozycję.

Sprawa wygląda jednak zupełnie inaczej, jeśli spojrzymy na statystyki dotyczące samej Europy. Tu osoby urodzone w Polsce wiodą prym. W 2008 roku - ostatnim, za jaki są dane - naturalizowało się 14237 Polaków. To najwięcej spośród wszystkich Europejczyków. Wyprzedzamy m.in. Anglików (12095), Ukraińców (10992) i Rosjan (10778).

Wielu Polaków jest przekonanych, że w USA żyje około 10 mln naszych rodaków. Liczby tej w żaden sposób nie można jednak zweryfikować. Odpowiada ona prawdzie tylko wówczas, jeśli za Polaków uznamy również osoby posiadające amerykańskie obywatelstwo z urodzenia, których rodzice lub dziadkowie pochodzili z Polski. Liczba urodzonych w "starym kraju" Polaków mieszkających w USA, jest znacznie mniejsza. Dane amerykańskiego spisu powszechnego pokazują, że jest to niecałe 500 tys. osób.

d1dzbng

Ponad połowa Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych ma amerykańskie obywatelstwo. Świadczy to o tym, że Polacy chętnie składają wnioski o naturalizację. Może to zrobić każda osoba, która ukończyła 18 lat i od co najmniej pięciu lat posiada status stałego rezydenta, czyli inaczej mówiąc posiada tzw. zieloną kartę. Małżonkowie obywateli USA czekają krócej. O naturalizację mogą się starać już po trzech latach.

Jeszcze szybciej można dostać obywatelstwo wstępując do armii. Można o nie wystąpić już po roku służby. Biorąc pod uwagę ogólne statystyki decyduje się na to jednak raczej niewielu Polaków. Według danych "Gazety Wyborczej" w amerykańskich mundurach służy około 500 naszych rodaków.

Oprócz spełniania powyższych warunków każdy starający się o obywatelstwo musi przekonać urząd imigracyjny, że jest osobą o właściwej postawie moralnej, czyli przede wszystkim niekaraną, a także zdać egzamin badający znajomość amerykańskiej historii, funkcjonowania rządu oraz test z języka angielskiego. Zwolnione z egzaminu są osoby w starszym wieku, które co najmniej kilkanaście lat mieszkają w USA na stałe. Wówczas wystarczy tylko złożenie odpowiedniego podania.

Urząd imigracyjny znacznie przyspieszył ostatnio rozpatrywanie wniosków o naturalizację. W większości przypadków do egzaminu na obywatelstwo można przystąpić po około pół roku od złożenia podania. Obecnie jednak egzamin jest nieco trudniejszy niż kiedyś. Według danych tygodnika "Newsweek" z egzaminem na obywatela nie poradziłoby sobie aż 38% rodowitych Amerykanów.

Z Nowego Jorku dla polonia.wp.pl
Tomasz Bagnowski

d1dzbng
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dzbng
Więcej tematów