Trwa ładowanie...
d2gp02n

Jak wygląda polski wolontariat?

Wolontariat jest w Polsce nadal niedoceniany; bywa, że traktuje się go jak konkurencję dla bezrobotnych - powiedział w środę, z okazji Światowego Dnia Wolontariatu, Mariusz Kraszewski z Caritas Polska.

d2gp02n
d2gp02n

Wolontariat (z łac.) oznacza dobrowolną, bezpłatną i świadomą działalność na rzecz innych, wykraczającą poza związki rodzinne, koleżeńskie i przyjacielskie. Daje szansę wykorzystania własnych umiejętności i doświadczeń, rozwinięcia zainteresowań, zdobycia doświadczenia w nowych dziedzinach, zawarcia przyjaźni.

Według Kraszewskiego, w obecnych czasach bezrobocia i trudnej sytuacji finansowej wielu Polaków, wolontariat bywa postrzegany jako konkurencja na rynku pracy. Wolontariusze zgłaszają się do nas, by pomagać innym zupełnie bezinteresownie, z dobroci serca. To dziwi, zaskakuje i budzi niezrozumienie ponieważ pracę, którą oni wykonują, mogliby wykonywać odpłatnie np. bezrobotni - tłumaczy Kraszewski.

W Polsce działa ok. 20 tys. pozarządowych organizacji skupiających wolontariuszy, w tym 6 tys. zajmujących się pomocą społeczną. Działa w nich ok. 3 mln osób. Dzięki nim możliwe są takie akcje, jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, konwoje z pomocą humanitarną na Wschód i Bałkany. Dzięki bezinteresownej pomocy ochotników działających w Centrach Wolontariatu, Caritas czy PCK rozwija się ruch hospicyjny, prowadzone są akcje ekologiczne (np. Sprzątanie Świata), świadczona jest pomoc ludziom chorym i niepełnosprawnym.

Według danych Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu (umożliwiającego z jednej strony znalezienie miejsca pracy dla wolontariuszy, z drugiej ułatwiającego pozyskanie ochotników do wykonywania określonych zadań na rzecz organizacji czy pomocy osobie indywidualnej), 65% zarejestrowanych wolontariuszy stanowi młodzież ucząca się, 20% to emeryci, a 15% - osoby pracujące zawodowo.

d2gp02n

Polskim organizacjom pozarządowym brakuje uregulowań prawnych dotyczących działalności wolontariackiej. Choć mówi się o tym od lat, wciąż nie ma najbardziej elementarnych przepisów, m.in. dotyczących ubezpieczenia wolontariusza czy pokrywania kosztów jego przejazdów.

Wszystkie informacje dotyczące idei wolontariatu, prawnych aspektów jego funkcjonowania, a także ogłoszenia dotyczące najnowszych akcji i pracy dla wolontariuszy można znaleźć m.in. na stronach internetowych: www.wolontariat.ngo.pl . (miz)

d2gp02n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gp02n
Więcej tematów